Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kalendarz adwentowy Radia 90: Skąd wzięła się tradycja ubierania choinki? Zobacz świąteczne drzewka naszych słuchaczy

Facebook Twitter

Nie od zawsze choinka jest symbolem, który kojarzył się ze świętami Bożego Narodzenia. Niegdyś była związana z przedchrześcijańskimi tradycjami ludowymi i kultem wiecznie zielonego drzewa. Na święto Saturna w starożytnym Rzymie również ozdabiano drzewka metalowymi elementami.

Iglaste drzewa w wielu kulturach symbolizują nowe życie, odrodzenie się i płodność. Choinka stała się dzisiejszym drzewkiem bożonarodzeniowym w XVI wieku, lecz prawdopodobnie już wcześniej występowało jako rajskie “drzewo dobrego i złego” w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w wigilię Bożego Narodzenia.

Skąd zwyczaj ubierania drzewka?

Tradycja powstała w Alzacji, to właśnie tam wystawiano i ubierano drzewka papierowymi ozdobami oraz nawiązującymi do rajskiego drzewa jabłkami. Bożonarodzeniowe drzewko szybko stało się popularne w w protestanckich Niemczech a zwolennikiem tego zwyczaju stał się Marcin Luter.

Zwyczaj ten nieco później został przejęty przez kościół katolicki, został on rozpowszechniany w Europie Środkowej i Północnej, w XIX wieku drzewko zaczęło pojawiać się w Anglii oraz Francji, następnie w Europie Południowej. Dziś jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem świąt.

Choinka w Polsce

Tradycja w Polsce pojawiła się na przełomie XVIII i XIX w. (okres zaborów), została ona ”przyniesiona” przez niemieckich protestantów. Początkowo choinki pojawiały się jedynie w miastach, następnie zwyczaj ten przenosił się na wsie. Bożonarodzeniowe drzewko wyparło tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka oraz zastąpiła starosłowiański zwyczaj dekorowania snopków zboża, zwanego Diduchem.

fot. stux/pixabay

Ozdoby świąteczne dawniej..

Dawniej na choince pojawiały się pierniczki wypiekane na kształt serc, orzechy, rajskie jabłuszka, własnoręcznie wykonywane ozdoby z bibuły, papierów, piór, wydmuszek czy słomy. W wigilijny wieczór na gałązkach zapalało się świeczki i zimne ognie.

fot. silviarita/ pixabay.com

Choinka dziś

Drzewko dekorujemy bombkami, cukierkami, włosami anielskimi jak również papierowymi ozdobami. W większości domów choinki są ubierane w dzień wigilii. W krajach znajdujących się pod wpływem tradycji angielskiej i amerykańskiej, drzewko ubierane jest dużo wcześniej. We Włoszech choinka jest ubierana już 8 grudnia z okazji święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, poza tradycyjnymi ozdobami drzewko ubiera się także w pozłacane szyszki, małe laleczki oraz kolorowe flagi. Dziś zamiast świeczek, których tradycja sięga XVII wieku, na choince pojawiają się elektryczne światełka, które powstały w 1882 roku za sprawą Edwarda Johansona, jednego z asystentów Thomasa Edisona.

Zobaczcie świąteczne drzewka naszych słuchaczy:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj