Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Skalna zalewana notorycznie. Podtopienia też w innych miejscach Rybnika

Facebook Twitter

Metr wody w domu, zalewna posesja, zalana pobliska droga. Tak przy każdych większych opadach deszczu wygląda sytuacja w jednym z budynków jednorodzinnych przy ulicy Skalnej w Rybniku. W trzech innych domach na tej ulicy zalewane są piwnice. Woda nie odpływa z tego miejsca ponieważ szkody górnicze zniszczyły rowy melioracyjne.

www.facebook.com/OSP-Kamień

Wiemy o tej sytuacji, ale na razie możemy pomóc jedynie doraźnie – mówi rzecznik urzędu miasta w Rybniku, Agnieszka Skupień:

Przy ulicy Skalnej problem będzie wracał, teren przy rowach odwadniających, który jest w zarządzie Wód Polskich, został podniesiony ze względu na szkody górnicze, tam woda stoi. Dodatkowo jest jeszcze tak, że te rowy odwadniające nie są już rowami, po wypiętrzeniach tego terenu, nie tworzą rowów a takie zalewiska, w których woda nie ma dokąd uciec przy tak intensywnych opadach deszczu, z którymi mamy ostatnio do czynienia. Pomagamy  mieszkańcom doraźnie, rozwiązanie tego problemu leży po stronie Polskiej Grupy Górniczej, we współpracy z Wodami Polskimi.

Kiedy na Skalnej wykonane zostaną prace, na razie nie wiadomo. W Rybniku jest więcej miejsc, w którym ulewy powodują podtapianie posesji czy piwnic, choć- jak przyznaje Agnieszka Skupień- na Skalnej jest najgorzej:

Najczęściej są to podtopienia piwnic, one są w różnych dzielnicach, w różnych miejscach. Na ulicy Dolnej, na ulicy Jadwigi, Przejazdowej, właśnie Skalnej, o której rozmawialiśmy, Wiertniczej, Bartników. To są pojedyncze budynki, które zwykle mają zalane piwnice, w niektórych przypadkach to zalanie posesji (…).

Podobna sytuacja ma miejsce w jednym z domów przy ulicy Boguszowickiej – pisali do nas o tym w mailu mieszkańcy:

Agnieszka Skupień podkreśla, że takie zgłoszenie nie wpłynęło do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który zajmuje się pomocą poszkodowanym. Jak podkreśla miasto Rybnik w najpilniejszych przypadkach będzie udzielało pomocy finansowej poszkodowanym przez ulewy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2022