Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Skandal podczas e-sesji w Pawłowicach [WIDEO]

Facebook Twitter

Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Szaweł, mimo zgłoszonego wniosku i wpisania go do porządku obrad nie pozwolił na odwołanie siebie ze stanowiska, po czym zamknął sesję.

Przewodniczący decyzję tłumaczył tym, że teraz nie czas i miejsce, by to robić. Radni z niedowierzaniem obserwowali i słuchali, to co robi przewodniczący:

Nie będę procedował tych punktów zgłoszonych przez radnego opozycji, pana Hermana z uwagi na fakt, że taka sesja powinna odbywać się na tle flagi, godła, a nie na tle meblościanek regałów, szaf i tak dalej. Poza tym nie jest to najważniejszy temat w gminie, gdzie dalej szaleje pandemia, zalane są domy, gospodarstwa, uprawy. Ponadto chcę, aby w sesji uczestniczyli osobiście mieszkańcy gminy, o ile nie zajdą jakieś nadzwyczajne okoliczności, sesja ta odbędzie się w dniu 8 września. Dziękuję wszystkim radnym, uważam XVIII sesję za zakończoną.

Wniosek o odwołanie przewodniczącego Rady Gminy w Pawłowicach złożył radny Damian Herman. Był on podobnie jak pozostali zaskoczony reakcją przewodniczącego Andrzeja Szawła:

Radio 90: Jest pan zaskoczony takim, a nie innym postępowaniem przewodniczącego?
Tak, do tej pory raczej nie zdarzyło się coś takiego u nas. A czy w Polsce? Trudno mi wyrokować.
Radio 90: Dlaczego przewodniczący tak postąpił?
Wydaje mi się, że ma dosyć mocny charakter
Radio 90: Dlaczego chcecie państwo odwołać przewodniczącego, jakie są główne argumenty?
Przewodniczący powinien umieć rozmawiać z ludźmi, niestety nasz przewodniczący nie potrafi rozmawiać.

Sytuacja zaskoczyła władze Pawłowic. Wójt udał się na urlop, na miejscu została zastępca wójta Joanna Śmieja:

Byliśmy zaskoczeni przerwaniem obrad, bo z punktu formalnego sesja jak gdyby nie wyczerpała wszystkich punktów. Tylko w pewnym momencie została zakończona sesja. Sprawa skomplikowana, przepisy wprost nie precyzują, w jaki sposób należy postąpić, czy przewodniczący tak mógł, czy nie mógł.

W przyszłym tygodniu w Urzędzie Gminy w Pawłowicach ma dojść do spotkania radców prawnych, którzy zdecydują co dalej. Co ciekawe przewodniczący Rady Gminy, jak i jego zastępcy przez okres wakacji, nawet gdy nie będzie sesji, będą nadal pobierali ryczałt. W przypadku przewodniczącego Andrzeja Szawła jest to 2013 złotych na rękę miesięcznie.

Całą sesję można zobaczyć TUTAJ. Punkt odwołania przewodniczącego rozpoczyna się w 58 minucie nagrania.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj