Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Skoczów: Mamy wieloletnie opóźnienia w walce ze smogiem

Facebook Twitter

Nie w kilku miastach, a w większości gmin ma być punkt przyjmowania wniosków programu 'Czyste Powietrze'. Taki plan ma Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach. Porozumienia już podpisało kilkanaście miejscowości.

Wczoraj (31.07.) w Skoczowie poinformowano o planach uruchomienia kolejnych punktów, gdzie będzie można złożyć wniosek. Jak mówi Radiu 90 Tomasz Bednarek, prezes Zarządu WFOŚ w Katowicach – uruchomienie dodatkowych miejsc, spowoduje łatwiejszy dostęp do programu.

Do gminy mieszkańcy będą mogli przychodzić, będą mogli nie tylko uzyskać informacje i doradców z zakresu wypełnienia wniosków, ale tu te wnioski będą mogli składać. To gmina dokona takiej pierwszej weryfikacji tych wniosków, ewentualnych poprawek, uzupełnień, tutaj mieszkańcy będą te czynności na miejscu wykonywać. I następnie taką swoją rekomendację co do wniosku, wraz z wnioskiem, gminy będą przekazywać nam, jako Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i dopiero wtedy będziemy wydawać decyzję i podpisywać umowę z mieszkańcami.   

Program rządowy, jednak to samorządy muszą pomóc w jego realizacji. Jak dodaje prezes śląskiego WFOŚ, jego rola w tym momencie polegać będzie tylko na przeszkoleniu gminnych urzędników. Czy w danym mieście powstanie punkt przyjmujący wnioski programu 'Czyste Powietrze’ zależeć będzie tylko od dobrej woli samorządu:

My jako wojewódzki fundusz nie będziemy wewnętrznie i organizacyjnie gminom narzucać sposobu organizacji tego biura. Zgodnie z porozumieniem i założeniem dane miasto, dana gmina powinna wydelegować jednego bądź więcej pracowników. Zostaną przeszkoleni.

O wieloletnich opóźnieniach w działaniach na rzecz walki ze smogiem mówi Radiu 90 Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa. Jednak jak podkreśla, samorządy działają skutecznie, teraz rząd powinien się wykazać. Miasta i gminy mają mu w tym pomóc. Posłuchaj:

W województwie śląskim złożono od początku istnienia programu 'Czyste powietrze’ około 9 tysięcy wniosków, połowa z nich otrzymało już dofinansowanie. Punkt w Skoczowie najprawdopodobniej zostanie uruchomiony pod koniec sierpnia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2024