Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Skorzystałeś z „Czystego Powietrza”? Pamiętaj, że musisz korzystać z nowego ogrzewania przez 5 lat

Facebook Twitter

5 lat. To czas, w którym trzeba korzystać z ogrzewania, które zostało wymienione w ramach programu "Czyste Powietrze". Jeśli ktoś skorzystał z rządowej dotacji, powinien pamiętać o tym terminie, by nie zostać zmuszonym do oddania pieniędzy.

Zwraca na to uwagę nasz słuchacz, Zbyszek:

Mam też piec na pellet. 3 lata temu z programu 'Czyste Powietrze” wziąłem dofinansowanie na ten piec, żeby ogrzać dom, bym musiał wydać 14 tysięcy złotych na ogrzewanie same. Chciałem zamontować sobie pompę ciepła. Jest to ekologiczne. Okazało się, że nie mogę zamontować pompy ciepła, dlatego, że mam podpisaną umowę z programem „Czyste Powietrze” i przez 2 lata czy mi się to podoba, czy nie, muszę użytkować piec na pellet. Inaczej muszę oddać dotację. 5 lat jest podpisana umowa. I takich osób jest więcej.

W każdym programie dotacyjnym jest tzw. okres trwałości projektu.

To jest przeważnie okres 5 lat

– mówi Marek Woryna, prowadzący punkt Czyste Powietrze w Marklowicach:

Marek Woryna: I w tym czasie to urządzanie, które zainstaluje, musi użytkować. Jest opcja jeszcze w tym programie „Czyste Powietrze”., że można zainstalować dodatkowe źródło ciepła spełniające wymagania programu, oczywiście bez dotacji, bo na kolejne źródło już nie dostanie dotacji. Ale to źródło, na które była dotacja, musi być zainstalowane. Nie można go odinstalować, przerabiać. Czyli przez te 5 lat przez okres trwałości to źródło musi w tym danym budynku być zainstalowane.

Radio 90: Czyli jest taka opcja, że obok tego kotła na pellet może istnieć pompa ciepła, ale w zasadzie oba te urządzenia muszą być.

Marek Woryna: Jest taka opcja, jeżeliby się to urządzenie zdemontowało, trzeb dotację zwrócić.

Sporo osób korzystających z dotacji nie zwraca uwagi na szczegóły, stąd potem niedomówienia

– zauważa urzędnik:

Marek Woryna: Beneficjenta interesuje przeważnie ile dotacji dostanie, do kiedy musi to zrobić, jak długo użytkować to urządzanie musi, to już za bardzo nie interesuje nikogo. To jest urządzenie na wiele lat. Nikt nie kupuje kotła z myślą, że przez 2,3 lata będzie użytkował, a potem zmienię. To nie są tanie urządzenia, więc każdy planuje to na więcej lat. A nie można nerwowo reagować na każde ruchy na rynku, bo za rok pellet może być tańszy, się okaże, a to, co zamontujemy dzisiaj, może być droższe. Nie można robić gwałtownych ruchów, Węgiel był dostępny zawsze, w tym roku się okazji, że jest mniej dostępny i droższy. Ale nie wiadomo co będzie za rok. Sytuacja się zmienia dynamicznie, trzeba się z tym liczyć, a nie wykonywać gwałtownych ruchów.

Nabór wniosków w programie „Czyste Powietrze” trwa do 2027 roku.

Marek Woryna: W punkcie można załatwić wszystko, tylko trzeba przynieść właściwe dokumenty i dane, i wniosek wypełniamy. Gmina przez punkt wysyła wniosek do Katowic. Nie trzeba tam jechać. Umowa też nie jest podpisywana. Jest nadany numer, jest umowa w Katowicach, a klient, beneficjent otrzymuje informację o tych głównych zasadach umowy. Z tym że nie wszyscy czytają te pisma, które otrzymują, stąd ta niewiedza.

Od tego roku nie jest przyznawana już dotacja na kotły na ekogroszek.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj