Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Skrzyszów z okazji 100-lecia przyłączenia Górnego Śląska do Polski: Koncerty, śląskie klimaty i mural

Facebook Twitter

W niedzielę (3.07.) w Skrzyszowie odbędą się uroczystości rocznicowe 100-lecia przyłączenia Górnego Śląska do Polski, których organizatorem będzie Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie.  Hasło uroczystości:  „W drodze ku wolności - MuraLOVE Historie”.

Mural "Kopiec wolności" powstał na ścianie ośrodka kultury w Skrzyszowie/ mat.prasowe

Uroczystość rozpocznie się uroczystym apelem na placu szkolnym Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Skrzyszowie przy ul. 1 Maja 177 i złożeniem kwiatów pod powstańczym obeliskiem. Następnie po uformowaniu korowodu złożonego m.in. z członków pocztów sztandarowych, orkiestry, przedstawicieli władz gminy i sołectw oraz mieszkańców, uczestnicy apelu przejdą ulicami Skrzyszowa na miejsce głównych uroczystości przy Ośrodku Kultury w Skrzyszowie. Tam odbędzie się przywitanie gości, zaś o godz. 17.30 koncertem Gminnej Orkiestry Dętej rozpocznie się artystyczna część obchodów. Godzinę później zaplanowano występ Zespołu Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z kolei o godz. 19.30 rozpocznie się występ zespołu Sunny Band.

W ramach wydarzenia przewidziano również pokazy rekonstrukcyjne, śląską kuchnię oraz prezentację muralu „Kopiec wolności”, znajdującego się na jednej ze ścian Ośrodka Kultury w Skrzyszowie.

Mural „Kopiec wolności”

W czerwcu 2022 r. na jednej ze ścian budynku Ośrodka Kultury w Skrzyszowie powstał ciekawy mural. Wyjątkowy podwójnie, jest to bowiem pierwszy mural w okolicy, w dodatku powstał on na podstawie historycznego zdjęcia, które przedstawia mieszkańców Skrzyszowa, powstańców śląskich na tzw. Kopcu Wolności.
Sam kopiec powstał staraniem lokalnej społeczności w 1928 r. czyli w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Został usypany przy budynku dawnego przedszkola. Budynek stoi do dziś, natomiast sam kopiec został w czasie II wojny światowej rozebrany przez Niemców. O Kopcu wolności przypomina pamiątkowa tablica, znajdująca się na budynku dawnego przedszkola.
Jednym z materialnych świadectw tego, że ów kopiec w Skrzyszowie się znajdował, jest również zdjęcie, które powstało po jego usypaniu, kiedy na kopcu ustawili się mieszkańcy Skrzyszowa. Zdjęcie przetrwało do dziś i to właśnie ono, po konsultacjach z mieszkańcami Skrzyszowa, stało się podstawą do stworzenia muralu, który został przygotowany na 100-lecie powrotu części Górnego Śląska do Polski. Mural powstał w ramach projektu „MuraLOVE historie” finansowanego z programu Niepodległa.

ZPiT „Silesianie”

Zespół założony w 1977 r., działający przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, mający na koncie setki koncertów w kraju i za granicą. Warto szczególnie wspomnieć o kilku występach, jak koncert w Watykanie – na audiencji u Ojca Świętego Jana Pawła II, w Korei jako folklorystyczny reprezentant Polski podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, Chinach – na targach Expo, Indiach oraz Brazylii. „Silesianie” składają się z grupy taneczno-wokalnej oraz zespołu muzycznego. Zespół wydał trzy płyty: „Pastorałki”, „Z muzyką przez Śląsk” oraz „Silesianie, hu-cha!” – która cieszy się największą popularnością. Dzięki ciągłej współpracy z wieloma ekspertami polskiego folkloru, Zespół posiada bogaty repertuar.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024