Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Skupień: „Prezydent nie ocenia, co jest etyczne”

Facebook Twitter

W porannej rozmowie w Radio 90 zastępca prezydenta Rybnika Piotr Masłowski mówił, że zachęcanie przez nauczycieli Zespołu Szkół Ekonomiczno Usługowych uczniów do głosowania w zamian za bony zakupowe jest etycznie niewłaściwe i takie zachowanie mu się nie podoba.

Rybnicki ekonomik nie chciał komentować sprawy i odesłał nas do Urzędu Miasta Rybnika. Ten po południu wydał komunikat. Agnieszka Skupień rzecznik magistratu mówi, że taka integracja nie wydaje się być niczym złym, a rolą prezydenta nie jest ocenianie czy coś jest etyczne czy też nie:

Agnieszka Skupień: Pan wiceprezydent rozmawiał o poranku, wtedy, kiedy jeszcze nie mieliśmy wszystkich informacji i wszystkich danych. Mówiąc o tym, że jemu wydaje się, że jest to nieetyczne, mówił, że wydaje się i że za wcześnie by ferować wyroki. Dziś wiemy już więcej o tej porze i możemy coś więcej powiedzieć. Okazuje się, że nagrodami w budowaniu frekwencji jest bon do księgarni, jest dzień wolny od lekcji, ale przeznaczony na wycieczkę szkolną, którą zdecydowała się dofinansować rada rodziców. Jeżeli ktoś jest od oceny etycznej, to na pewno nie prezydent, czy urząd. Nie mamy takich kompetencji. Na pewno tego rodzaju promocja jest zgodna z regulaminem budżetu obywatelskiego, który przyjęliśmy, wiec tutaj ze względów prawnych nie możemy mieć żadnych zarzutów. I to potwierdziło stanowisko radów prawnych.

Agnieszka Skupień odniosła się też do tematu weryfikowania głosów. Jak mówi, zgodnie z orzecznictwem Wojewody Śląskiego żądanie wylegitymowania się mieszkańca numerem PESEL jest działaniem nieuprawnionym i nie jest konieczne do oddania głosu. Dlatego, chcąc zagłosować, osoba nie podaje swojego numeru PESEL, a oświadcza, że jest mieszkańcem Rybnika.

W przeszłości wprowadzone było zabezpieczenie w postaci maila. Zrezygnowano z tego, ponieważ otrzymywaliśmy zgłoszenia o ograniczaniu możliwości oddania głosu np. przez osoby starsze. Podobnie ma się sytuacja z weryfikacją przez sms.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj