Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Skutki po wstrząsie. Rodzina musiała opuścić dom

Facebook Twitter

Po wczorajszym (27.06.) wieczornym wstrząsie pod ziemią stracili dach nad głową. Jedna z rodzin mieszkająca przy ulicy Zwycięstwa w Rybniku Chwałowicach, musiała opuścić swój dom, bo szkody jakie wywołał wstrząs zagrażają ich bezpieczeństwu. Czteroosobowa rodzina noc spędziła u najbliższych.

Taką decyzję podjął Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Rybniku, Tomasz Karakuła:

Został wydany zakaz użytkowania budynku mieszkalnego, jednorodzinnego przy ulicy Zwycięstwa. Decyzja taka została podana w wyniku oględzin, wykonanych w dniu wczorajszym, stan techniczny obiektu nie kwalifikuje obecnie do bezpiecznego użytkowania, związane jest to m.in. z ze znacznymi uszkodzeniami tego obiektu. W wyniku wczorajszego zdarzenia,zniszczeniu uległ duży fragment narożnika budynku, który się oderwał od pozostałej części konstrukcji takie to zdarzenie spowodowało naszą decyzję o zakazie użytkowania do czasu usunięcia nieprawidłowości.

Obecnie konieczne, będzie sporządzenie ekspertyzy technicznej, która określi zakres nieprawidłowości i robót jakie należy przeprowadzić. Pytanie czy ma sens remontować budynek leżący na szkodach górniczych:

Radio 90: Czy to nie jest igranie z losem po raz kolejny? Dzisiaj nikomu się nic nie stało, ale nie wiadomo co będzie jutro.

Zgadza się, na danym terenie liczba uszkodzeń jest znaczna, dlatego musimy rozgraniczyć kwestie administracyjne i cywilnoprawne. Jeżeli chodzi o grunt administracyjny, my jesteśmy zobowiązani interweniować w każdym przypadku i w każdej sytuacji kiedy mamy zagrożenie, zdrowia, życia ludzi lub nieodpowiedni stan techniczny i celem takich działań jest doprowadzenie obiektu, stanu zgodnego z prawem, bez względu na to jakie są ekonomiczne skutki takich działań. Natomiast, drugi grunt to jest kwestia cywilnoprawna tu właściciele powinni rozmawiać z przedstawicielami kopalni w zakresie odszkodowania, zapewnienia środków finansowych na wykonanie, być może nowego obiektu na terenach pozbawionych tych wpływów eksploatacji górniczych.

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

O wstrząsie pisaliśmy tutaj:

Popękany dom, który nie nadaje się do użytku – czy to efekt wstrząsu?

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2022