Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląscy celnicy podsumowali miniony rok

Facebook Twitter

Ponad 19 mln sztuk nielegalnych papierosów, blisko 32 tony "lewego" tytoniu i 15 tysięcy litrów alkoholu niewiadomego pochodzenia trafiło do magazynów. Było też nielegalne paliwo, narkotyki i ponad 3 tysiące sztuk zatrzymanych automatów do gier hazardowych.

fot. katowice.scelna.gov.pl

Towar niewiadomego pochodzenia mundurowi zatrzymali na targowiskach i bazarach oraz nielegalnych magazynach i hurtowniach. W akcjach kontrolnych pomagały specjalnie wyszkolone psy. To dzięki nim wykrywano kontrabandę tytoniową albo narkotyki w najbardziej nietypowych skrytkach, piwnicach i komórkach, ale również w ciężarówkach, autokarach i samochodach osobowych. Dzięki pracy śląskich celników budżet państwa wzbogacił się o blisko 2 miliardy złotych tytułem pobranych ceł i podatków.

Funkcjonariusze śląskiej Służby Celnej przyjęli ponad 414 tysięcy dokumentów celnych oraz 124 tysiące deklaracji akcyzowych.

W 2016 roku śląscy celnicy wykonali ponad 6,3 tys. czynności kontrolnych. Celnicy walcząc z kontrabandą zabezpieczyli ponad 19,2 mln sztuk trefnych papierosów, blisko 32 tony nielegalnego tytoniu i suszu niewiadomego pochodzenia oraz blisko 15 tys. sztuk alkoholu pochodzącego z niewiadomych źródeł. Mundurowi udaremnili również wprowadzenie do nielegalnego obrotu ponad 636 tys. litrów lewego paliwa. Każdego dnia śląscy celnicy walczyli z przemytem, eliminowali nielegalny hazard i szarą strefę tytoniową i paliwową. Towar niewiadomego pochodzenia mundurowi zatrzymali na targowiskach i bazarach oraz nielegalnych magazynach i hurtowniach.

Funkcjonariusze śląskiej Służby Celnej w czarnych mundurach zlikwidowali kilkanaście nielegalnie działających fabryk wyrobów akcyzowych, m.in. w Będzinie, Mysłowicach, Katowicach i Zabrzu. We współpracy z innymi służbami rozbili wiele grup przestępczych, które zajmowały się wprowadzaniem trefnych towarów do obrotu handlowego. W wyniku działań kontrolnych przeszukali tysiące miejsc, w których znaleźli nielegalne papierosy, tytoń i susz tytoniowy, alkohol nieznanego pochodzenia. W akcjach kontrolnych śląskich celników wspomagały specjalnie wyszkolone psy. Doskonały psi węch pozwolił wykryć kontrabandę tytoniową albo narkotyki w najbardziej nietypowych skrytkach, ciemnych piwnicach i komórkach, ale również w ciężarówkach, autokarach i samochodach osobowych.

Śląscy celnicy nie tylko pobierają cła i podatki, ale przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo finansowe kraju, chronią rynek i konsumentów przed napływem towarów niebezpiecznych i szkodliwych. W 2016 roku funkcjonariusze zatrzymali blisko 50 tys. sztuk różnego rodzaju produktów, które nie spełniały warunków bezpieczeństwa. Wśród zatrzymanych towarów znalazły się urządzenia elektroniczne tj. routery, wy, dyski, ekrany LED oraz telefony komórkowe. Zatrzymano także drony i deskorolki i smoczki dla dzieci, które nie dawały gwarancji bezpiecznego użytkowania. W wyniku przeprowadzonych kontroli śląskiej Służby Celnej na rynek nie trafiły również podejrzane kosmetyki, odzież, wyroby medycznych oraz końcówki do elektrycznych szczoteczek do zębów.

W 2016 roku śląscy celnicy zatrzymali: blisko ponad 9,3 mln sztuk towarów podejrzanych o naruszenie praw własności intelektualnej, Wśród towarów podrabianych znalazły papierosy popularnych marek, oleje smarowe znanych producentów, odzież i buty uznanych projektantów, zabawki dla dzieci, kosmetyki i telefony komórkowe.

Podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce funkcjonariusze śląskiej Służby Celnej od pierwszych chwil uczestniczyli w zabezpieczeniu uroczystości religijnych. Mundurowi czuwali nad bezpieczeństwem pielgrzymów w Brzegach, w Łagiewnikach oraz na krakowskich Błoniach. W trakcie wizyty papieża Franciszka w Częstochowie śląscy celnicy współpracowali z innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo tego wyjątkowego wydarzenia.

Tylko w czasie trwania Światowych Dni Młodzieży w Polsce funkcjonariusze z Centrum Informacji Służby Celnej w Cieszynie udzielili ponad 6,2 tys. informacji w sprawach celnych. Na katowickim lotnisku śląscy celnicy profesjonalnie i szybko odprawiali pielgrzymów, którzy przybyli na spotkanie z papieżem z najdalszych zakątków świata. Doskonała organizacja odpraw i wzmocnienie kadrowe pozwoliły na sprawną obsługę pielgrzymów z Kalifornii, Włoch, Hiszpanii, Rosji, Ekwadoru i Peru.

26 stycznia obchodzony jest jako Światowy Dzień Celnictwa, ustanowiony w 1983 roku przez Światową Organizację Celną (WCO). Historia tego święta rozpoczęła się jednak wcześniej 26 stycznia 1953 roku – wtedy to odbyła się w Brukseli Inauguracyjna Sesja Rady Współpracy Celnej. Światowy Dzień Celnictwa ustanowiono w 30 rocznicę inauguracyjnej sesji Rady Współpracy Celnej. Chociaż Polska przystąpiła do Rady w 1974 roku, to dopiero od 1992 roku polscy funkcjonariusze celni obchodzą to święto.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj