Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląscy policjanci rozbili nigeryjską szajkę internetowych oszustów [WIDEO]

Facebook Twitter

Śląscy policjanci rozbili szajkę obywateli Nigerii, którzy "naciągali" ludzi. Przez internet podawali się m.in. za amerykańskich żołnierzy i wyłudzali pieniądze. Oszukanych może być nawet pół tysiąca osób.

Śląscy policjanci rozbili grupę przestępczą

Śląscy policjanci w akcji. Rozbili zorganizowaną grupę przestępczą

Śląscy policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej zatrzymali członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oszustwami „nigeryjskimi”. Przestępcy za pomocą internetu nawiązywali kontakt z ofiarami, a wykorzystując różne metody socjotechniki, zdobywali ich zaufanie i wyłudzali od nich duże sumy pieniędzy, które miały być przeznaczone na rzekomą pomoc im samym lub członkom ich rodzin. W ten sposób zatrzymani członkowie grupy oszukali swoje ofiary na kwotę przynajmniej 25 mln złotych – mówi kom. Sabina Chyra-Giereś, rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach:

Sabina Chyra-Giereś: Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali sześciu członków grupy przestępczej, obywateli Nigerii w wieku od 25 do 31 lat, którzy z oszustw i prania brudnych pieniędzy, uczynili stałe źródło dochodów. Czworo z nich trafiło do aresztu. Postępowanie prowadzone pod nadzorem prokuratura wykazało, że członkowie grupy działając metodą na oszustwa nigeryjskie oszukali blisko pół tysiąca osób na kwotę co najmniej 25 milion złotych. Sprawa jest rozwojowa, a oszukanych osób może być więcej osób.

Na ślad grupy zajmującej się wyłudzeniami w sieci policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach trafili końcem 2023 roku. Od tej pory sukcesywnie zbierali informacje i gromadzili materiał dowodowy obciążający jej członków. Pod koniec kwietnia bieżącego roku śledczy wkroczyli do kilku miejsc w Katowicach, gdzie zatrzymali 6 obywateli Nigerii, członków zorganizowanej grupy przestępczej.

Grupa działała w sposób bezwzględny. Przestępcy, podszywając się między innymi pod amerykańskich żołnierzy, lekarzy czy pośredników w sprawach spadkowych, wyłudzali pieniądze lub dane osobowe swoich ofiar za pomocą portali społecznościowych i komunikatorów.

Sposób ich działania opierał się na manipulacji i był zawsze szczegółowo zaplanowany. Oszuści, podając się za osoby zamożne lub instytucje, obiecywali ofiarom duże sumy pieniędzy. Często oszuści twierdzili, że ofiara musi najpierw uiścić opłatę administracyjną, zapłacić podatek lub pokryć inne rzekome koszty, aby uzyskać dostęp do obiecanych pieniędzy. W rzeczywistości jednak żadnych pieniędzy ofiara nie otrzymywała, a oszuści bogacili się jej kosztem.

Wśród sposobów działania oszustów nie brakowało także wątków matrymonialnych, wykorzystujących uczucia rozmówców. Przestępcy prowadzili rozmowy w taki sposób, aby zyskać zaufanie ofiar do tego stopnia, że nieświadome podstępu osoby same przekazywały oszustom pieniądze, aby im pomóc czy uchronić przed kłopotami. W ten sposób ofiary przekazywały im znaczne sumy pieniędzy. W jednym przypadku było to blisko 800 tysięcy złotych

– mówi kom. Sabina Chyra-Giereś.

Wśród osób zatrzymanych przez śledczych były trzy kobiety i trzech mężczyzn. Są oni podejrzani o oszustwa na szeroką skalę, które mogły dotknąć setek, a nawet tysięcy osób w całym kraju. Sprawcy usłyszeli już prokuratorskie zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i licznych oszustw. Czterech z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Łącznie za popełnione przestępstwa mogą trafić do więzienia nawet na 20 lat.

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Rejonowa Katowice Wschód. Sprawa jest rozwojowa, a policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Ta sprawa powinna być przestrogą dla wszystkich. Mundurowi ostrzegają przed zawieraniem znajomości przez internet. Schemat działania zawsze jest podobny. Oszust wysyła do wytypowanej lub przypadkowej osoby wiadomość e-mail lub kontaktuje się przez portal społecznościowy czy randkowy. Za każdym razem prosi o przeniesienie rozmowy na platformę wybranego przez siebie komunikatora. Od tej chwili codziennie koresponduje z wybraną przez siebie ofiarą. Opowiadając jej szczegóły ze swojego życia buduje więź i zaufanie, by po pewnym czasie poprosić o pomoc, która zawsze wiąże się dla ofiary z obciążeniem finansowym.

Jeśli nie mamy pewności z kim rozmawiamy, nie przekazujmy danych, ani pieniędzy na żaden cel. Nie dajmy się nabrać na „oszustwo nigeryjskie”, polegające na wciągnięciu ofiary w grę psychologiczną poprzez wysyłanie wiadomości tekstowych. Osoby, które dają się zmanipulować często nie zdają sobie sprawy, że to, co przestępca nazywa zaufaniem jest zwykłym oszustwem.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj