Śląscy terytorialsi mają sztandar. Ojcem chrzestnym sztandaru jest burmistrz Kuźni Raciborskiej
Śląscy terytorialsi mają swój sztandar. Otrzymali go w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, podczas podczas centralnych obchodów święta Wojsk Obrony Terytorialnej w Warszawie. Wspólnie z 13 Śląską Brygadą Obrony Terytorialnej swoje sztandary otrzymało również 5 innych brygad WOT.

Dodajmy, że ojcem chrzestnym sztandaru jest burmistrz Kuźni Raciborskiej, Paweł Macha a matką chrzestną- wnuczka pierwszego Marszałka Sejmu Śląskiego, Konstantego Wolnego, Aleksandra Klocek. W śląskich terytorialsach służy obecnie ponad 1 600 żołnierzy.
Wręczenie sztandaru wojskowego jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii każdej jednostki:
To dla nas wyjątkowa chwila, po trzech latach od sformowania Brygady otrzymujemy najważniejszy dla jednostki wojskowej symbol. Co dla nas bardzo ważne jego fundatorem jest społeczeństwo śląskie, a to dla nas wielki dowód uznania i poparcia żołnierzy 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy na co dzień starają się wspierać mieszkańców naszego regionu.
– powiedział dowódca 13 ŚBOT, płk Tomasz Białas.
W Śląskiej Brygadzie OT służy obecnie ponad 1 600 żołnierzy. Nabór wciąż trwa i każdy może dołączyć do grona terytorialsów. WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy.
Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.
13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej jest pierwszą brygadą, w której służą psy poszukiwawcze i w ramach której stworzono Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą w skład której prócz psów i ich przewodników wchodzą planiści i nawigatorzy.
Czytaj także: