Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląscy terytorialsi walczą z Covidem-19 także w Domach Dziecka

Facebook Twitter

Specjalnie stworzony zespół interwencyjny pomaga w czasie pandemii stworzyć w placówce w Bielsku – Białej warunki bezpieczne dla podopiecznych i ich opiekunów. Zespół interwencyjny w skład którego wchodzą żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej działa na terenie województwa śląskiego praktycznie od początku pandemii.

fot.mat.prasowe

Zespół działa w Domach Pomocy Społecznej, Domach Seniora, Hospicjach, Domach Dziecka i innych placówkach z pobytem stałym, zajmuje się między innymi zaaranżowaniem przestrzeni i edukacjązarówno personelu jak i podopiecznych.

fot.mat.prasowe

Żołnierze tworzą strefy „zieloną” dla zdrowych i „czerwoną” dla osób zakażonych, w której mogli odbywać kwarantannę i odzyskiwać zdrowie nie stanowiąc zagrożenia dla pozostałych mieszkańców, budują śluzy dekontaminacyjne, ozonują i odkażają pomieszczenia, korytarze oraz klatki schodowe. Wszystko po to by zarówno mieszkańcy jak i personel byli bezpieczni. Tak jest także w przypadku Domu Dziecka w Bielsku gdzie część dzieci jest zdrowych a część zakażonych, konieczne więc było wydzielenie stref i zdezynfekowanie całego budynku.

fot.mat.prasowe

Do tej pory śląscy terytorialsi wsparli już w ten sposób kilkadziesiąt placówek. Jak podkreśla st. szer. Paweł Kanafoski:

Ze 133 batalionu lekkiej piechoty 13 ŚBOT, w obecnej sytuacji właśnie takie działania są przykładem patriotyzmu.

Teraz walczymy na innej wojnie niż te do których się szkoliliśmy, z niewidzialnym ale równie niebezpiecznym wrogiem. Walczymy ramię w ramię
z medykami i strażakami o życie i zdrowie mieszkańców naszego regionu. Nie wyobrażam sobie w tej sytuacji siedzieć bezczynnie gdy wiem, że mogę pomóc

– podkreśla st. szer. Kanafoski.

fot.mat.prasowe

Jak zaznacza dowódca 13 ŚBOT, płk. Tomasz Białas, nasi żołnierze wraz z żołnierzami z wojsk operacyjnych i innymi służbami działają na wielu frontach walki koronawirusem.

Od ponad roku nasi żołnierze nieprzerwanie wspierają szpitale, domy pomocy społecznej, hospicja i różnego rodzaju placówki, pomagają policji w kontroli kwarantanny, przewożą sprzęt do szpitali, pomagają w budowie i funkcjonowaniu szpitali tymczasowych, pomagają kombatantom i seniorom. Trudno wymienić wszystkie działania do jakich są kierowani w czasie pandemii. Są po prostu wszędzie tam gdzie jest taka potrzeba bo wsparcie mieszkańców naszego regionu to jedno z ich podstawowych zadań. Co jednak najważniejsze – nie robią tego dlatego, że muszą, ale dlatego, że chcą.

– dodaje płk. Białas.

fot.mat.prasowe

Zadania te żołnierze realizują w ramach operacji Trwała Odporność.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2022