Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląsk apeluje o #OddechDlaPolski. W Wodzisławiu stanie „zielona ściana”

Facebook Twitter

To wspólna kampania Wodzisławia z samorządami z Żywca i Tarnowskich Gór. Nie jest tajemnicą, że Wodzisław należy do tych miast w naszym województwie, które mają najgorszą jakość powietrza. Pomiary dokonywane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach wielokrotnie wskazują na przekroczenie dopuszczalnych norm m.in. dla pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Stąd akcja, która ma pomóc w walce ze smogiem.

fot.pixabay.com

Na wodzisławskim rynku wkrótce stanie „zielona ściana”, pokryta roślinnością pochłaniającą szkodliwe związki w powietrzu. Każdy mieszkaniec będzie mógł też zawiesić na niej swoją roślinę, by w ten sposób symbolicznie przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Mieszkańcy będą mogli również skorzystać z darmowych badań spirometrycznych i porad medycznych.

Zanieczyszczenie powietrza zalicza się bowiem dzisiaj do największych zagrożeń cywilizacyjnych i wyzwań dla zdrowia publicznego. Pogarsza nie tylko ogólną jakość życia w mieście, lecz również negatywnie wpływają na jakość życia każdego mieszkańca, powodując szereg chorób układu oddechowego. A według danych z raportu Najwyższej Izby Kontroli: smog co roku zabija 10-krotnie więcej Polek i Polaków, niż ginie ich w wypadkach samochodowych.

Każdy, nawet najdrobniejszy krok w kierunku poprawy jakości powietrza, którym wspólnie oddychamy, ma znaczenie. Jest krokiem w stronę miasta, w którym każdy może wziąć oddech pełną piersią. Takim chce stać się Wodzisław.

– słyszymy w Wodzisławiu. Więcej o inicjatywie #OddechDlaPolski można przeczytać na stronie: www.oddechdlapolski.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2024