Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląsk: Jak wygląda sytuacja z wolnymi miejscami w szpitalach dla pacjentów chorych na covid?

Facebook Twitter

Najtrudniejsza sytuacja z dostępnością miejsc dla pacjentów zakażonych koronawirusem jest na Podbeskidziu, ale też w północnej części naszego województwa. Dlatego wojewoda śląski właśnie w tym rejonie chce zwiększyć ilość łóżek covidowych w szpitalach I i II stopnia.

Co mówił na wczorajszej (2.11.) konferencji wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek?

Tylko w piątek i w sobotę podpisałem decyzję oraz wnioski do ministra zdrowia n ponad 500 miejsc w województwie śląskim. Dzisiaj podpisałem na kolejne 150, prawdopodobnie jeszcze dzisiaj podpiszę na kolejne ponad 100 miejsc. Jutro podpiszę na kolejne. Tak, abyśmy mogli dojść do poziomu mniej więcej 4000 łóżek covidowych na drugim poziomie w województwie śląskim. Izolatorium w Ustroniu, docelowo na 1000 miejsc z opieką medyczną, pielęgniarską i lekarską, aby można było dyslokować również ze szpitali pacjentów, którzy są już po tej najtrudniejszej fazie leczenia albo ich życiu nic nie zagraża i mogą być przetransportowani do takiego miejsca.

Co według niego jest przyczyną problemów ze znalezieniem miejsca w szpitalach dla zakażonych pacjentów?

To są chwilowe i czasowe wyłączenia izb przyjęć i SOR-ów z uwagi na zakażenia personelu lub pacjenta, kiedy okazuje się, że jest dodatni. To jest ta trudność obiektywna, z którą jako koordynatorzy musimy sobie radzić, a z drugiej strony musimy pamiętać, że przecież musimy dbać i zapewnić bezpieczeństwo pacjentom niezarażonym koronawirusem. O tym nie wolno nam zapominać, to jest dla nas bardzo ważne, bardzo kluczowe, że przecież zawały dalej są, udary dalej są i różne inne dolegliwości, które wymagają ostrego zaopatrzenia. Wypadki samochodowe dalej niestety mają miejsce. Stąd dla nas musi być to przy absolutnym zrozumieniu również systemu zdrowia dla pacjentów niezarażonych koronawirusem.

Potrzebna jest sprawna komunikacja pomiędzy województwem a szpitalami I i II stopnia:

Tu można też zaapelować do szpitali o to, żeby te dane o miejscach wolnych i wyłączeniach izb jednak były w takim trybie permanentnym, natychmiastowym. Jeżeli my nie otrzymamy informacji w sposób natychmiastowy ze szpitala, że izba przyjęć się wyłącza, a dostaniemy to np. po 2 godzinach, to ta karetka pod szpitalem może już stać i musi koordynator poszukać jakiegoś innego wsparcia dla tego pacjenta. Co do zasady system jest mocno obciążony, bez wątpienia, ale nie ma jeszcze tej sytuacji krytycznej.

Dlatego do 3 tygodni gotowy ma być szpital tymczasowy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Znajdzie się tam 500 miejsc dla pacjentów zakażonych COVID-19.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj