Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląska Konferencja Senioralna – Dialog dla Zdrowia. Rejestracja do piątku

Facebook Twitter

Rady Seniorów często są pomijane w działaniach realizowanych na rzecz starszych mieszkańców regionu. Do takiego wniosku doszli organizatorzy Śląskiej Konferencji Senioralnej i postanowili stworzyć przestrzeń do dialogu.

senior
fot. Pixabay

Jako główny temat zaproponowali zdrowie. Okazja do spotkania, także z ekspertami, ale i do debaty już 20 października w Mikołowie:

Sabina Grzywok: Bardzo często programy profilaktyczne, które są tworzone na poziomie powiatu, w jakiś sposób pomijają ciała doradcze, senioralne w całym procesie tworzenia. Ja myślę, że akurat ich głos, jako przedstawicieli seniorów, jest w tej kwestii niezmiernie cenny. Chcemy położyć szczególny nacisk na temat profilaktyki jako tego aspektu, który nie dość, że to zdrowie pozwala zachować, to jeszcze ma swoją ekonomikę, która pozwala także samorządom, czyli tej drugiej zainteresowanej stronie na sensowne wydatkowanie środków publicznych

– mówi Sabina Grzywok, główny specjalista ds. polityki senioralnej w Urzędzie Miasta w Mikołowie. Ale do współpracy zaproszono wiele samorządów i rad senioralnych z całego województwa śląskiego. Partnerem jest Rybnik, ale swój udział zapowiedzieli m.in. seniorzy z Żor.

Sabina Grzywok: Rozmawiając z wieloma ciałami doradczymi, senioralnymi w naszym województwie gdzieś element dialogu umyka. Wiadomo, że te rozmowy są, ale w tych konkretnych przypadkach, jeżeli chodzi o tworzenie programów profilaktycznych, to nie do końca są dostrzegani jako ważne źródło informacji jako źródło diagnozy. Oni jako przedstawiciele tego starszego pokolenia są w stanie wiele cennych wskazówek udzielić nam samorządowcom. Wiadomo, że są programy, które są dedykowane 40+ itd., ale programów stricte dedykowanych osobom starszym, wbrew pozorom jest bardzo mało.

W czasie konferencji np. Marek Pietras z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybniku weźmie udział w dyskusji o zaangażowaniu organizacji pożytku publicznego w dialog z seniorami. Ale program wydarzenia jest bardzo bogaty:

Sabina Grzywok: Jedna część jest związana stricte z tematem medycznym. Ten temat jest zaopiekowany przez Zagłębiowskie Centrum Onkologii. Mamy temat społeczny, który mówi o polityce zdrowotnej na poziomie samorządu, jak to powinno wyglądać, jak się to powinno tworzyć. Mamy część merytoryczną, gdzie będziemy mówili, jak bardzo się to opłaca, jak można tworzyć takie programy profilaktyczne. Mamy też panel, który związany jest z samorządami – Siemianowice Śląskie, Katowice i Rybnik będą prezentowały dobre praktyki. Ostatnia część jest poświęcona właśnie organizacjom pozarządowym, które dają też swoich panelistów, specjalistów, którzy będą mówili o współpracy i wykonywaniu misji przez organizacje pozarządowe delegowane przez samorządy.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Trzeba się jednak zarejestrować do końca tego tygodnia (07.10.).

REJESTRACJA: sks.mikolowski.pl/glowna/rejestracja/
PROGRAM: sks.mikolowski.pl/wp-content

 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj