Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląska Straż Graniczna zaangażowana w ujęcie członków zorganizowanej grupy przestępczej

Facebook Twitter

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej rozbili zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze międzynarodowym, działającą na terenie całej Polski. Grupa zajmowała się legalizowaniem na terenie RP pobytu cudzoziemcom 

Zorganizowana grupa przestępcza mogła zarobić nawet 2,2 miliona zł. fot. Straż Graniczna

Funkcjonariusze ŚlOSG w Raciborzu prowadzili śledztwo nadzorowane przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej działającej w okresie od 2016 do 2019 roku na terenie całej Polski. Grupa zajmowała się legalizowaniem na terenie RP pobytu cudzoziemcom pochodzącym m.in. z Iraku, Iranu, Afganistanu, Jemenu, Jordanii, Syrii, Pakistanu, Egiptu, Algierii, Indii, Iraku, Bangladeszu, Libii, którzy mogli stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Kierujący przestępczym procederem obywatel Egiptu – mieszkaniec województwa mazowieckiego wykorzystywał do tej działalności osoby bezdomne lub znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej. Oferował im niewielkie kwoty pieniężne, w zamian za założenie podmiotu gospodarczego na swoje dane osobowe. Założone podmioty nie prowadziły faktycznej działalności gospodarczej, a jedynie służyły do wystawiania fikcyjnych umów o zatrudnieniu, które następnie grupa przestępcza wykorzystywała do wyłudzenia cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy na terenie RP. W skład grupy wchodziły osoby zajmujące się rejestrowaniem podmiotów gospodarczych na swoje dane osobowe oraz pełnomocnicy cudzoziemców, którzy zajmowali się wypisywaniem wniosków o zezwolenie na ich pobyt czasowy na terenie RP, kompletowaniem niezbędnej dokumentacji dotyczącej wniosków, a następnie reprezentowaniem cudzoziemców przed organami państwowymi. Skutkiem działalności grupy było wyłudzenie 67 czasowych zezwoleń na pobyt cudzoziemców na terytorium RP (w związku z podjęciem przez cudzoziemców pracy) oraz usiłowanie wyłudzenia 97 takich zezwoleń. W toku śledztwa ustalono, iż kierownik grupy pobierał od jednego cudzoziemca za załatwienie karty pobytu kwotę pieniężną w średniej wysokości 3 000 Euro. Szacuje się, iż zyski grupy przestępczej wyniosły nie mniej niż 2 214 000 złotych.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na sporządzenie i skierowanie do sądu aktu oskarżenia przeciwko 20 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, w skład której wchodzili Polacy, jak również obywatele Ukrainy, Tunezji i Egiptu. Zorganizowana grupa przestępcza swoją nielegalną działalność skoncentrowała przede wszystkim na terenie województwa śląskiego, mazowieckiego i małopolskiego.

Wobec podejrzanych w trakcie śledztwa zastosowano środki zapobiegawcze w postaci siedmiu tymczasowych aresztowań, piętnastu dozorów Policji, piętnastu zakazów opuszczania kraju wraz z zatrzymaniem paszportów oraz piętnastu poręczeń majątkowych. Ponadto w trakcie realizacji procesowych dokonano zabezpieczeń na mieniu członków grupy na poczet przyszłych kar i roszczeń.

czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj