Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląski blues na żywo w restauracji Texas. Na scenie Marek McCarron Motyka z zespołem [materiał partnera]

Facebook Twitter

Chcesz posłuchać muzyki na żywo? Odwiedź restaurację Texas, tam w każdą sobotę posłuchasz koncertu zespołu, dobrze się pobawisz i zjesz. Na żorskiej scenie tym razem wystąpi Marek McCarron Motyka z zespołem.

Fot. facebook.com/marekmakaron

27 listopada 2021 0 godzinie 20.00 w restauracji/pubie TEXAS przy Amerykańskim Parku Rozrywki Twinpigs w Żorach wystąpi Marek McCarron Motyka z zespołem.

Marek „Makaron” Motyka jest bez wątpienia jednym z najoryginalniejszych i rozpoznawalnych Artystów bluesowych ostatnich lat na muzycznej mapie Śląska. Muzyk czerpie pełnymi garściami ze starych śląskich tekstów i światowej poezji tłumaczonej na język śląski przybliżając nam uniwersalne prawdy życiowe, obyczajowość oraz spuściznę kulturową Śląska wpisaną w kulturę europejską.

Artysta gra na wyjątkowej stalowej gitarze rezofonicznej z początków XX wieku , stylami fingerpicking i bootleneck, rodem z delty Mississippi, będąc jednym z niewielu gitarzystów posługujących się tymi technikami. Marek Motyka mając 14 lat kupił pierwszą gitarę i jako młody człowiek wyjechał z Polski i utrzymywał się z grania na gitarze do 27. roku życia podróżując po całej Europie ucząc się muzycznego warsztatu. W roku 1999 powrócił do kraju z muzycznej wędrówki z jasno obraną muzyczną drogą .W 2007 roku wystąpił po raz pierwszy na największym na świecie halowym festiwalu bluesowym Rawa Blues Festival w katowickim Spodku.

Kolejnym krokiem jest wydana rok później pierwsza płyta „Makaron po śląsku”, która stała się ważnym wydarzeniem kulturalnym na Górnym Śląsku.Konsekwencją jej wydania stało się ponowne zaproszenie w roku 2008 na dużą scenę Rawy Blues Festival i najważniejsze festiwale bluesowe w całej Polsce. W 2009 roku Marek Motyka uhonorowany został zaszczytną nagrodą prezydenta Miasta Bytomia w dziedzinie kultury „Muza 2009”.

W tym okresie TVP Telewizja Katowice zrealizowała trzy reportaże o życiu i artystycznej drodze Artysty. Rok 2012 przyniósł osobiste zaproszenie Jurka Owsiaka na Woodstock Festiwal.

W roku 2021 została wydana trzecia płyta zatytułowana „Burns”, gdzie zinterpretował prawdziwe perły światowej poezji szkockiego pioniera romantyzmu Roberta Burnsa w tłumaczeniach Mirosława Syniawy na język śląski. Album ten współtworzą śląscy muzycy i przyjaciele Jacek Raciborski i Tomasz Bienek , którzy genialnie wpasowali się w wrażliwość i całościowy nastrój płyty.

Od chwili premiery płyty ze strony słuchaczy, dziennikarzy, krytyków i kulturoznawców z całej Polski i świata spływają bardzo pochlebne jej recenzje i liczne zaproszenia koncertowe . Podkreśleniem znaczenia twórczości Marka Motyki jest zaproszenie do otwarcia jubileuszowej edycji Rawa Blues Festival pod nazwą „Silesian sound” obok Kapołka Trio, Big Bandu Irka Dudka i grup Krzak, Dżem i SBB.

Ogólnoświatowa transmisja live tego wydarzenia odbyła się 09.10.2021 na oficjalnej stronie: www.rawablues.com.Od momentu wydania pierwszej płyty Marek zagrał ponad pół tysiąca koncertów w Polsce i za granicami kraju, m.in. na Ukrainie, Słowacji, w Czechach i Niemczech.

Bilety dostępne w Hotelu Texas w Żorach tel.32 416 08 88 i na www.ebilet.pl

Promocja specjalna

  • Dla wszystkich chętnych gości, hotel Texas- najlepszy hotel w mieście – w dniu koncertu z 20% rabatem.

Kontakt

Hotel Texas

  • ul. Katowicka 24
  • 44-240 Żory

Recepcja Hotelu Texas

  • recepcja@hoteltexas.pl
  • +48 32 41 60 888
  • +48 533 863 020

Restauracja Texas

Czytaj także:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2021