Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląski garnizon policji z nowym szefem [FOTO]

Facebook Twitter

Zmiana na stanowisku Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach. Jutro (16.02.) funkcję tę obejmie insp. Roman Rabsztyn, który zastąpi na tym stanowisku nadinsp. dr. Krzysztofa Justyńskiego, który po blisko 5 latach kierowania śląską jednostką oraz 29-latach służby odchodzi na emeryturę. W wydarzeniu uczestniczył Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, a także przedstawiciele władz województwa śląskiego, zaproszeni goście, przedstawiciele związków zawodowych oraz kadra kierownicza naszego garnizonu.

Dzisiaj (15.02.) w siedzibie katowickiej komendy wojewódzkiej odbyła się wyjątkowa uroczystość. Po prawie 5 latach nastąpiła zmiana na najwyższym stanowisku kierowniczym w śląskiej Policji. Nadinsp. dr Krzysztof Justyński po 5 latach piastowania funkcji Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach oraz po 29 latach służby w policyjnym mundurze odszedł na emeryturę. Kierowanie największym w Polsce garnizonem Policji powierzono jego Pierwszemu Zastępcy – insp. Romanowi Rabsztynowi. W czwartek 11 lutego br. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, insp. Roman Rabsztyn został oficjalnie powołany na to stanowisko z dniem 16 lutego br. przez ministra Mariusza Kamińskiego.

Ceremonia rozpoczęła się od meldunku złożonego Komendantowi Głównemu Policji i wprowadzenia sztandaru KWP w Katowicach. Następnie minutą ciszy uczczono funkcjonariuszy i pracowników Policji, którzy zmarli w wyniku zakażenia wirusem Sars-Cov-2. Po odczytaniu decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nastąpiło pożegnanie i powitanie ze sztandarem przez dotychczasowego szefa śląskiej jednostki oraz jego następcę. Po chwili nadinsp. dr Krzysztof Justyński złożył meldunek Komendantowi Głównemu Policji gen. insp. dr. Jarosławowi Szymczykowi o zdaniu obowiązków Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, a insp. Roman Rabsztyn złożył meldunek o objęciu obowiązków na tym stanowisku. Pierwszy policjant w kraju wręczył również komendantom decyzje o zmianach kadrowych.

nadinsp. dr. Krzysztof Justyński przeszedł na emeryturę

W kolejnej części uroczystości odbyły się okolicznościowe wystąpienia uczestników. Najpierw głos zabrał Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, który stwierdził, że decyzję o przejściu na emeryturę komendanta Justyńskiego przyjął ze zrozumieniem, choć nie bez żalu:

Życzę, aby nigdy nie pojawiło się zwątpienie w słuszność tej decyzji i aby wszystko, co sobie zaplanowałeś, spełniło się.

Gratulując objęcia stanowiska insp. Romanowi Rabsztynowi, Komendant Główny Policji powiedział:

Zawsze niezwykle zaangażowany i oddany tej służbie, ziemi oraz ludziom, którzy tu służą. Te właśnie cechy legły u podstaw decyzji ministra, który na mój wniosek zdecydował o tym, aby komendant Rabsztyn kierował śląskim garnizonem Policji.

Zdający obowiązki nadinsp. dr Krzysztof Justyński podziękował wszystkim policjantkom, policjantom i pracownikom cywilnym:

Wasze zaangażowanie wpłynęło na dobre wyniki i ocenę mojej pracy. Proszę też, aby determinacji i wysokiej jakości pracy nigdy Wam nie zabrakło.

Obejmujący stanowisko szefa śląskich policjantów insp. Roman Rabsztyn podziękował za pokładane w nim zaufanie i powierzenie mu misji kierowania największym polskim garnizonem Policji. Nowy komendant zapewnił również:

Przywiązuję ogromną wagę do relacji międzyludzkich. Funkcjonujemy w organizacji zhierarchizowanej, działamy na rozkaz i polecenie, ale jesteśmy ludźmi. Każda policjantka, policjant, czy pracownik cywilny może liczyć na moje wsparcie w trudnej sytuacji.

Nowy komendant śląskiej policji insp. Roman Rabsztyn

Komendanci nie zapomnieli również podziękować obecnym na tej uroczystości żonom za pomoc i wsparcie, dzięki którym mogli się poświęcić swoim obowiązkom służbowym.

Następnie swoje wystąpienia wygłosili goście honorowi: Wojewoda Śląski Pan Jarosław Wieczorek, Marszałek Województwa Śląskiego Pan Jakub Chełstowski, Prezydent Miasta Katowice Pan Marcin Krupa oraz Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach nadbryg. Jacek Kleszczewski.

W ceremonii, oprócz kadry kierowniczej śląskiego garnizonu, udział wzięli również szefowie służb i instytucji współpracujących na co dzień z Policją, przedstawiciel związków zawodowych oraz żony komendantów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 maja 2021