Śląski językiem regionalnym – prezydent zabiera głos
Prezydent ws. języka śląskiego: to wiele dialektów, najczęściej o charakterze lokalnym.

Szacowany czas czytania: 01:14
Śląski językiem regionalnym – jaka będzie decyzja głowy państwa?
Rozmawiam na ten temat także z ekspertami. Proszę pamiętać, że większość ekspertów jest jednoznacznego zdania, mówię o naukowcach, że na Śląsku jest bardzo wiele dialektów, w których mówią ludzie w poszczególnych miejscowościach (…) są to po prostu dialekty, najczęściej o charakterze lokalnym
– powiedział prezydent w środę na briefingu w Dosze. Dodał, że lokalne dialekty występujące w różnych miejscach w kraju stanowią o polskiej specyfice i
bardzo ciekawej wielokulturowości, która jest dzisiaj naszym skarbem.
Ponad 130 przedstawicieli świata kultury, nauki oraz mediów podpisało się pod apelem do prezydenta o uznanie języka śląskiego za język regionalny. Wśród nich znalazła się m.in. Olga Tokarczuk, która w 2019 r. otrzymała literacką Nagrodę Nobla, oraz przewodnicząca Rady Języka Polskiego prof. Katarzyna Kłosińska.
Sejm i Senat RP przyjęły ustawę o uznaniu języka śląskiego za język regionalny. Aby weszła ona w życie, konieczny jest jeszcze podpis prezydenta.
Podczas spisu powszechnego w 2021 r. narodowość śląską zadeklarowały 596 224 osoby, w tym 236 588 jako pierwszą, a 187 372 jako jedyną. Używanie języka śląskiego w kontaktach domowych potwierdziło 467 145 osób, a spośród nich 54 957 – jako jedynego.
(PAP)
Czytaj także: