Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląski Urząd Wojewódzki czynny w nocy! Poznaj ciekawą historię tego gmachu

Facebook Twitter

Śląski Urząd Wojewódzki włączył się w doroczną akcję pod hasłem "Noc Muzeów". Okazały, katowicki gmach będzie można zwiedzać już dziś w nocy. Wybierzecie się?

Śląski Urząd Wojewódzki
Fot. katowice.uw.gov.pl

Śląski Urząd Wojewódzki, dziś w nocy otwiera swoje podwoje. Poznaj ciekawą historię gmachu  i odkryj jego urok. Od 18:00 do 24:00 zapraszamy na zwiedzanie z przewodnikiem perły polskiej architektury dwudziestolecia międzywojennego. To oczywiście w ramach „Nocy Muzeów”.

Atrakcji będzie sporo – zachęca Jacek Stolecki z Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego:

Jacek Stolecki:  Jako duch historycznego, zabytkowego, gmachu Sejmu Śląskiego i Województwa Śląskiego mam przyjemność zaprosić państwa na nocne zwiedzanie urzędu. W czasie tego zwiedzania wszystkim chętnym towarzyszyć będą przewodnicy, którzy opowiadać będą o historii tego pięknego, zabytkowego gmachu i o jego teraźniejszości. Na trasie tej wycieczki napotkają państwo też liczne atrakcje, dodatkowe smaczki, które tą państwa wycieczkę ubarwiają. Będą to m.in. rekwizyty dotyczące filmu „Strefa Interesów”, którego część scen kręcona była właśnie w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Będą to duchy: Biała Dama, a także duch przedwojennych wojewodów śląskich, który w gabinecie wojewody opowie  o tym mieszkaniu, przedwojennym mieszkaniu wojewody Grażyńskiego i o tych przyległych pomieszczeniach.

Będziecie mogli zasiąść w ławach radnych w Sali Sejmu Śląskiego, na wzór której zaprojektowana jest Sejmowa Sala Posiedzeń w Warszawie, zatańczyć walca wiedeńskiego w Sali Marmurowej – tu przecież niegdyś odbywały się wystawne bale. Zwiedzicie też Westybul, w którym będziecie mogli podziwiać zrekonstruowane cztery płaskorzeźby stanowiące „Alegorię Województwa Śląskiego”.

To jednak dopiero początek atrakcji. Podczas zwiedzania dowiecie się, jak działa winda paciorkowa, zajrzycie do skarbca i osobiście sprawdzicie, którędy przebiega tunel ewakuacyjny. Nie zabraknie również fotobudki, faceboardu i kącika dla dzieci. Zapraszamy wszystkich chętnych na zwiedzanie. Zapisy nie obowiązują.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj