Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląskie: 27 tysięcy wniosków o 500+ na dzieci z Ukrainy

Facebook Twitter

Ponad 27 tys. wniosków o 500+ na dzieci z Ukrainy. To są dane z województwa śląskiego, jakie publikuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z terenu działalności rybnickiego oddziału takich wniosków złożono blisko 5 tysięcy.

www.katowice.uw.gov.pl

To 500 złotych miesięcznie, jakie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 roku życia. Aby ubiegać się o 500+, rodziny z Ukrainy muszą mieć nadana numery PESEL.

Aktualnie obywatele Ukrainy mogą składać do ZUS wnioski na dwa okresy wypłat: bieżący – do 31 maja tego roku oraz przyszły – od czerwca 2022 r. do końca maja 2023 r.

Z województwa śląskiego wpłynęło do ZUS ponad 17 tys. wniosków o świadczenie 500+ dla 26 tys. ukraińskich dzieci – na bieżący okres wypłat. Rodzice i opiekunowie złożyli również 10,3 tys. wniosków o świadczenie na 15,8 tys. dzieci – na kolejny okres wypłat

– poinformowała Beata Kopczyńska, regionalna rzecznik prasowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim.

Z terenu działalności Oddziału ZUS w Rybniku w sumie złożono 3,2 tys. wniosków na okres do końca maja tego roku, dotyczyły one ponad 5 tys. dzieci. Natomiast na drugi okres świadczeniowy, czyli od 1.06 2022 r. do 31.05.2023 r., złożono 1,7 tys. wniosków za 2674 dzieci. W tym oddziale najwięcej zgłoszeń pochodzi z Tychów, następnie z powiatu wodzisławskiego i miasta Rybnik.

Przypominamy, że świadczenie 500+ przysługuje uchodźcy tylko w tym okresie, gdy przebywa z dziećmi w Polsce. Do złożenia wniosku o 500+ niezbędne są numery PESEL – opiekuna i dzieci. Do wpisania do wniosku potrzebny też będzie numer polskiego rachunku bankowego, polski numer telefonu i adres e-mail.

Wnioski o świadczenia dla rodzin w ZUS są wyłącznie elektronicznie. Obywatele Ukrainy składają je za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Konto w portalu mogą założyć samodzielnie przez internet, za pomocą profilu zaufanego lub bankowości. Z rejestracją konta w PUE i złożeniem elektronicznego wniosku pomagają też pracownicy ZUS w placówkach zakład

– dodaje Kopczyńska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 lipca 2022