Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląskie samorządy apelują o pomoc dla kultury

Facebook Twitter

Śląskie samorządy mówią jednym głosem w sprawie kultury. "Kryzys na długo ją zamrozi, apelujemy o pomoc dla jednostek kultury" - czytamy we wspólnym stanowisku przyjętym przez gminy i powiaty zrzeszone w Śląskim Związku Gmin i Powiatów. Chodzi głównie o wsparcie finansowe, jakie powinno płynąć od rządu, ponieważ ten sektor nie skorzystał na zapisach tarczy antykryzysowej.

mat.prasowe ŚZGiP, fot. z Pixabay

Pomimo odmrożenia instytucji kultury, powrót do normalności nie jest prosty. Cały sektor cierpi z powodu ograniczonych dochodów. Przez kilka miesięcy kina, teatry, ośrodki kultury były zamknięte, a teraz sale mogą być wypełnione jedynie w połowie.

Kultura „nie łapie się” na wsparcie tarczy antykryzysowej, ponieważ jest ono obwarowane konkretnymi warunkami: wiele samorządowych instytucji kultury nie będzie mogło z niego skorzystać między innymi dlatego, że nie obniżyły swoim pracownikom wymiaru czasu pracy, czy też nie wysłały ich na postojowe.

Właśnie rozpoczęły się wakacje, a to też nie pomoże w odrobieniu strat, bo zwykle w tym czasie jednostki kultury ograniczały swoją działalność. Stąd jak zauważają samorządowcy ze Śląska konieczność uruchomienia przez rząd konkretnego, finansowego wsparcia skierowanego do instytucji kultury, organizacji pozarządowych i podmiotów prywatnych po to, by kultura mogła odżyć. Bez tego może ona na długi czas pozostać w zamrożeniu.

Całe stanowisko Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów znajdziecie TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj