Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śląskie: Szpital tymczasowy uruchamia drugi moduł

Facebook Twitter

Szpital tymczasowy w Katowicach otrzymał zgodę ministra zdrowia na uruchomienie drugiego modułu – poinformowała w piątek (05.03) rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska. Placówka, zaprojektowana na 500 łóżek, może obecnie przyjąć jednocześnie 180 chorych.

www.facebook.com/JWieczorekPL/

Jako jedyny szpital tymczasowy w kraju będzie teraz dysponować profesjonalnym oddziałem intensywnej opieki medycznej z 20 miejscami.

Dotąd chorych, których stan się wyraźnie pogarszał, transportowano do tradycyjnego szpitala na III poziomie zabezpieczenia. Teraz na miejscu otrzymają najlepszą możliwą pomoc

– podkreśliła Alina Kucharzewska.

W piątek (05.03) w szpitalu tymczasowym leczono 99 pacjentów, w tym 19 w cięższym stanie, korzystających z respiratora. W czwartek liczba hospitalizowanych po raz pierwszy sięgnęła tam 100 osób, w nocy jednak jeden z chorych zmarł.

W woj. śląskim jesienią ubiegłego roku przygotowywano w sumie 3 szpitale tymczasowe. Placówek w Ustroniu i w Pyrzowicach ostatecznie nie uruchomiono na potrzeby leczenia chorych na COVID-19, pozostają w odwodzie. Ośrodek w Pyrzowicach jest obecnie wykorzystywany jako punkt szczepień.

Ogółem w szpitalach I, II i III poziomu w woj. śląskim jest obecnie 2625 łóżek dla chorych na COVID-19, z czego zajętych jest – według danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego – 1618, czyli blisko 62 proc. Na 234 łóżka respiratorowe zajętych jest 160, czyli ponad 68 proc.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 1873 zakażeniach koronawirusem w woj. śląskim.

(PAP)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj