Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Słuchacze pytają, policja odpowiada: O bezpieczeństwie w czasie wakacji [WIDEO]

Facebook Twitter

Jeszcze moment i będą wakacje! By był to dobry czas, musimy koniecznie pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych. Dziś w naszym cyklu, gdzie to policjanci odpowiadają na pytania naszych słuchaczy, będziemy mówić o różnych sytuacjach, których możemy stać się świadkami w czasie letniego wypoczynku.

Z mikrofonem i kamerą Radia 90 odwiedziliśmy tym razem Komendę Miejską Policji w Żorach. Monika Sokołowska rozmawiała z oficer prasową, Kamilą Siedlarz.

1. Marta prosi, żebyśmy przypomnieli, co powinien zrobić świadek wypadku drogowego, jak powinien się zachować prawidłowo. Niebawem ruszymy w trasy na wakacje, na drogach będzie tłoczno, o przykre zdarzenie nie trudno…a łatwo w takiej chwili stracić zimną krew.

Kamila Siedlarz: Zanim odpowiem na to pytanie, chciałabym rozpocząć od apelu do wszystkich uczestników ruchu drogowego, aby w tym czasie, kiedy rozpoczynają się wakacje, pamiętać o przestrzeganiu przepisów, a także o tym, że na drodze obowiązuje nas kultura i szacunek (…) Kiedy jesteśmy świadkami, to przede wszystkim pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie. Zanim zaczniemy działać na tej drodze, upewnijmy się, że jest bezpiecznie.

2. Robert lubi spędzać czas jeżdżąc na rowerze, ale trasy rowerowe też potrafią być zatłoczone. Dochodzi do wypadków; zresztą podobnie jak na drogach. Słyszał ostatnio na naszej antenie historię słuchaczki, która wywróciła się na ulicy, pomogli przejeżdżający obok kierowcy. A Robert chce wiedzieć, co trzeba zrobić, by pomóc takiej osobie.

Kamila Siedlarz: Pamiętajmy o tym, że spoczywa na nas co najmniej moralny obowiązek, aby pomóc takiej osobie, która znajduje się w stanie zagrożenia zdrowia, lub życia. Należy podejść, zapytać co się stało, czy pan, pani potrzebuje pomocy medycznej (…) Najgorsza sytuacja, jaka może się zdarzyć to, kiedy przejdziemy obojętnie. (…)

3. Lato to czas, kiedy szukamy ochłody nad wodą: czy to jezioro, zalew, czy basen, możemy być świadkami sytuacji, w której ktoś zaczyna się topić. Co robić? – pyta Gosia.

Kamila Siedlarz: I w tym przypadku również zacznę od apelu do osób, które wypoczywają nad wodą o to, przede wszystkim by korzystały ze strzeżonych kąpieli, stosowały się do regulaminów, a przede wszystkim, wchodziły do wody będąc trzeźwym.

4. A co robimy, kiedy widzimy zamknięte w samochodzie dziecko w upalny dzień? Albo psa? Marek pyta: czy można wybić komuś szybę w aucie, nie narażając się na konsekwencje, np. finansowe?

Kamila Siedlarz: Zdecydowanie tak, możemy się pokusić o takie działanie. Gdyż mowa tu o sytuacji, w której może być zagrożone zdrowie bądź życie zarówno dziecka jakiejkolwiek osoby nieporadnej, bądź zwierzęcia. Tutaj, ratując dobro, jakim jest życie, poświęcamy dobro, które ma znacznie mniejszą wartość i ten stan wyższej konieczności usprawiedliwia nasze działanie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj