Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Słuchacze pytają, policja odpowiada: Zmiany w przepisach o ruchu drogowym [WIDEO]

Facebook Twitter

Zmiany w przepisach o ruchu drogowym. Część z nich już weszła w życie, część jeszcze przed nami, bo zaczną obowiązywać od najbliższego wtorku. Słuchacze pytają co nowego, za co grożą mandaty, o czym trzeba pamiętać. A wyjaśni nam wszystko Halina Semik, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju, z którą rozmawiała Monika Sokołowska.

Rzeczniczka jastrzębskiej policji odpowiada na pytania słuchaczy Radia 90

1. Adam od jakiegoś już czasu porusza się na hulajnodze elektrycznej. Jakie obowiązki nakładają na niego wprowadzone w przepisach zmiany? Gdzie może jeździć, z jaką prędkością i czy może być ukarany, np. jeśli będzie nietrzeźwy?

Halina Semik: Taki kierujący jeżeli skończył 10 lat i posiada kartę rowerową jak najbardziej na takiej hulajnodze może się poruszać. Jeżeli nie skończył 10 lat i nie posiada uprawnień, z takiej hulajnogi bez opieki rodziców nie może korzystać. Jeżeli chodzi prędkość to 20 km/h która obowiązuje, taki pieszy jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, jeżeli porusza się w terenie, gdzie obowiązuje prędkość do 30km/h, a nie ma drogi dla rowerów, wtedy może poruszać się po jezdni. Jest jeszcze sytuacja kiedy porusza się w terenie, gdzie obowiązuje prędkość powyżej 30km/h i nie ma drogi dla rowerów, wtedy może korzystać z chodnika dla pieszych, po którym poruszają się piesi, jednakże prędkość którą się porusza, musi być dostosowana do prędkości pieszego, pieszy ma pierwszeństwo na tym chodniku. Jeżeli kierujący będzie poruszał się w stanie nietrzeźwym to zostanie ukarany tak jak rowerzysta, czyli mandatem do 500 złotych.

2. Ania zastanawia się nad kupnem hulajnogi elektrycznej dla swojego chrześniaka, ma to być prezent komunijny. Czy to dobry pomysł? Czy dziecko poniżej 10.roku życia będzie mogło swobodnie poruszać się tym sprzętem? I jakie trzeba mieć uprawnienia by wyruszyć w drogę na hulajnodze elektrycznej?

Halina Semik: Tak jak mówiłam, dziecko które idzie do komunii może mieć już skończone 10 lat. Jeżeli ma skończone 10 lat i ma kartę rowerową, wtedy jak najbardziej można taką hulajnogę zakupić. Jednakże jeżeli te 10 lat nie jest ukończone i nie ma karty rowerowej trzeba się zastanowić, ponieważ takie dziecko z takiej hulajnogi nie będzie mogło korzystać, będzie mogło tylko w strefie zamieszkania korzystać pod opieką osoby dorosłej, więc będzie to korzystanie ograniczone. Jeżeli chodzi o uprawnienia to 10-latek może mieć kartę rowerową lub osoba starsza inne uprawnienia takie jak tak.AM, A1, B1 lub T.

3. Krzysiek sporo korzysta z telefonu komórkowego. Słyszał już zapowiedzi, że od 1 czerwca będą kary, np. za wejście na przejście dla pieszych ze wzrokiem „wlepionym” w ekran. Co ma się zmienić, na co warto zwrócić uwagę, by być bezpiecznym, ale też by nie narażać się na mandat?

Halina Semik: Dokładnie, nowe przepisy mówią o tym, że zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia w trakcie, kiedy zbliżamy się do przejścia, chcemy przejść przez tą jezdnię, torowisko lub przejcie dla pieszych, ale zabrania się wtedy, kiedy to urządzenie naszą uwagę pochłania, kiedy nam przeszkadza, kiedy korzystając z tego telefonu nie będziemy bezpiecznie korzystać z tego przejścia, jeżeli jest taka sytuacja kiedy to urządzenie nas rozprasza, kiedy jest np. za głośna muzyka, rozmawiamy przez ten telefon, powinniśmy go odłożyć, rozejrzeć się przed przejściem i wtedy można skorzystać, po prostu odłożyć na chwilę ten telefon.

Tu warto dodać, że zmieniły się zasady co do pierwszeństwa pieszych, zyskali oni więcej uprawnień:

Halina Semik: Pieszy według nowych przepisów ma pierwszeństwo wtedy, kiedy znajduje się na przejściu lub kiedy zbliża się, wchodzi dokładnie na to przejście. Troszeczkę się zmieniło z uwagi na to iż osoba, która wchodzi na to przejście ma już pierwszeństwo i kierowca ma być ostrożny i wyczuć tą sytuację, że pieszy na to przejście wchodzi.

4. Grzegorz zwraca uwagę na kierowców z komórkami w ręku piszących SMSy lub rozmawiających przez telefon. Tu nic się nie zmienia, to wciąż zakazane?

Halina Semik: Tutaj nic się nie zmienia, korzystanie z telefonu tak samo odwraca naszą uwagę i niestety nie wpływa na bezpieczeństwo naszej podróży. Tak samo kierowca jak i kierujący taką hulajnogą może otrzymać mandat w wysokości 500 złotych za korzystanie z takiego urządzenia.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024