Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Słuchacze Radia 90: Problemy z E-Tollem. Bez aplikacji i telefonu ani rusz

Facebook Twitter

Kierowcy samochodów osobowych od dziś (1.12.)korzystają z systemu e-TOLL. Już przed jego wejściem w życie pojawiły się problemy - donosili nasi słuchacze. Przypomnijmy, od 1 grudnia zmienił się system poboru opat za przejazd autostradami. Stary via-TOLL zastąpił nowy e-TOLL.

fot. GDDKiA

Ma być szybciej i łatwiej, bo zniknęły bramki na dwóch płatnych odcinkach autostrad: A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica. Za przejazd zapłacimy korzystając z aplikacji, jaką zainstalujemy w swoim urządzeniu mobilnym. Można też dokonać opłaty na wyznaczonych stacjach paliw, ale tu pojawiają się problemy.

Jeden z naszych słuchaczy mieszkaniec Rybnika wybiera się nad morze, kilka dni temu chciał osobiście zapłacić za przejazd, ale jak się dowiedział, nie może tego zrobić w swoim mieście. Zamiast ułatwienia jest utrudnienie. Jak zatem ma poradzić sobie osoba, która nie chce bądź nie może zainstalować aplikacji w swoim telefonie?

Póki co trzeba poprosić o pomoc kogoś z rodziny bądź znajomego

– radzi Grażyna Kmiecik z biura prasowego Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Grażyna Kmiecik: Jeżeli ta osoba nie ma takiej możliwości, np. ze względu na rodzaj telefonu jaki posiada, również może taki bilet zakupić jej inna osoba, musi mieć po prostu numer rejestracyjny pojazdu, który będzie się poruszał i informacje o planowanej podróży. Informacja o tym, że przejazd został opłacony pojawia się w naszych systemach , przy wjeździe na autostradę i przy zjeździe z niej nasze systemy będą mogły sprawdzić, że rzeczywiście taki przejazd się odbył i opłata została uregulowana.

To niezbyt dogodne rozwiązanie problemu, ale innego na razie nie ma. Na stronie sytemu e-TOLL ogłoszono listę stacji, na których można kupić papierowy bilet. Wśród 234 stacji w kraju tylko 20 znajduje się w na Śląsku. W regionie? Tylko jedna w Żorach i dwie w Gliwicach.

Lista stacji na których można będzie zakupić e-bilet autostradowy będzie rosła

– zapewnia nasza rozmówczyni:

Grażyna Kmiecik: Od 9 grudnia stacje Lotos. Myślę że pomysłodawca stawia jednak na zaawansowanie cyfrowe i większość użytkowników będzie najprawdopodobniej korzystała z tej aplikacji e-TOLL. Mam nadzieję, że lista stacji benzynowych i operatorów, które będą współpracowały w ramach systemu e-TOLL, będzie się zwiększała, bo nie jest to lista zamknięta, mogą przystąpić do niej również inne stacje benzynowe.

Jeżeli to możliwe, warto korzystać z mobilnej aplikacji

– poleca nasza rozmówczyni:

Grażyna Kmiecik: Polecam aplikację z tego względu, ponieważ w bardzo prostych 6 krokach można uregulować tę należność, szybko, bez wychodzenia z domu, o każdej porze. Na 60 dni przed planowaną podróżą można kupić kilka biletów o każdym czasie, bardzo prosta rejestracja, wystarczy podać numer rejestracyjny i rodzaj pojazdu, czy to jest pojazd osobowy, czy motocykl, trzeba wskazać odcinek początkowy i końcowy.

O opłatach za przejazd należy pamiętać, bo kary za brak e-biletu autostradowego są duże – dodaje Grażyna Kmiecik

Grażyna Kmiecik: Ten bilet jest niezbędny, dlatego że opłata za przejazd kosztuje kilkanaście złotych. Natomiast mandat, czy też grzywna za brak biletu płatnym odcinkiem autostrady, to już jest kwota 500 zł. Nie warto ryzykować. Lepiej zapłacić bilet, tym bardziej że kontrole będą prowadzone nie tylko przez funkcjonariuszy, ale jeszcze przy wjeździe i zjeździe mamy urządzenia kontrolne, które również będą sczytywały numery rejestracyjne. Kilka przejazdów bez biletów to może się złożyć na dosyć sporą kwotę.

Dodajmy, że pełną listę stacji paliw na których będzie można kupić e-bilet autostradowy znajdziecie na etoll.gov.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj