Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Słuchacze Radia 90 pytają, lekarze odpowiadają

Facebook Twitter

Z okazji obchodzonego we wtorek (1.10.) Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, Radio 90 wspólnie z NZOZ Puls-med z Rybnika, przygotowało akcję bezpłatnych porad lekarskich specjalnie dla seniorów. Sprawdźcie o co pytali i jakie uzyskali odpowiedzi.

Bożena z Rybnika pyta:

Od trzech lat zmagam się z nowotworem złośliwym (jelit) dwie linie leczenia mam za sobą, na trzecią i czwartą nie posiadam środków, miesięcznie to kwota 12 tysięcy złotych. Jak poradzić sobie psychicznie z faktem, iż dysponujemy lekami, które dla zwykłego człowieka są nieosiągalne?

Odpowiada psycholog Anna Nowosielska:

Gliwickie Centrum Wsparcia Pacjenta i Jego Bliskich Słonko, tel. 32 278 93 53.

Roman z Rybnika pyta:

Mam 65 lat i chciałem sobie zrobić przesiewowe badanie w kierunku nowotworu jelita grubego. Pani w laboratorium poleciła mi zrobić badanie na stężenie kalprotektyny w kale. Wynik (16 ug/g) w normie. Czy to oznacza, iż nie muszę obowiązkowo wykonać kolonoskopii?

Odpowiada lekarz Barbara Kamińska- Skorus:

Asia z Żory pyta:

Moje pytanie wynika z niepokoju o moją babcię, na co zwrócić uwagę u osoby starszej by moc stwierdzić, że dzieje się z nią coś niepokojącego? Jakie zewnętrzne objawy powinny mnie zaniepokoić? Czy to, że mniej je, jest bardziej wycofana, częściej się przeziębia powinno mnie zaniepokoić? Co powinnam zalecić, jak jej pomóc?

Odpowiada lekarz Barbara Kamińska- Skorus:

Anita z Rybnika pyta:

Często słyszy się w telewizji, że trzeba się regularnie badać. Chciałabym się dowiedzieć jakie badania i jak często faktycznie warto wykonywać?

Odpowiada lekarz Barbara Kamińska- Skorus:

Ludwika z Rybnik pyta:

Mam straszne bóle stawów, zwłaszcza przy zmianie pogody. Co pomogłoby mi aby ten ból był mniejszy, czy w tym wieku – kończę 68 lat, mogę podjąć jakieś ćwiczenia, żeby poprawić kondycję swoich stawów. Czytałam, że może pomóc dieta, ćwiczenia, ale jakie to mają być ćwiczenia. Do kogo powinnam się udać w tej sytuacji?

Odpowiada fizjoterapeuta Mateusz Staszek:

Bogusława z Rybnika pyta:

Często zdarza mi się przewracać, z błędnikiem wszystko OK, neurologicznie też jest w porządku. Lekarka mówiła, że to związane jest z wiekiem. Mam osteoporozę, boje się, że kolejny upadek skończy się złamaniem. Czy są jakieś ćwiczenia, które mogłyby mi pomoc w utrzymaniu równowagi na spacerze, w drodze do sklepu?

Odpowiada fizjoterapeuta Mateusz Staszek:

Anna z Rybnika pyta:

Jestem zakwalifikowana do operacji endoprotezy biodra ale ma się ona odbyć dopiero za 2 lata. Czy mogę sobie do tego czasu jakoś ulżyć w bólu i poprawić swój stan?

Odpowiada fizjoterapeuta Mateusz Staszek:

Lucyna z Rybnika pyta:

Mam 64 lata i od dwóch lat cierpię na niedowład lewostronny z powodu udaru. Chód bardzo szybko wrócił ale nadal mam problemy z ręką. Czy po takim czasie można jeszcze uzyskać jakieś efekty?

Odpowiada fizjoterapeuta Mateusz Staszek:

Kamilucha76 z Rybnika pyta:

Co jest ważne dla osób w podeszłym wieku w okresie jesienno-zimowym?

Odpowiada pielęgniarka POZ, Kamila Iwańca:

Leon z Rybnika pyta:

Czy warto się szczepić przeciwko grypie, i czy będę mniej chorował?

Odpowiada pielęgniarka POZ, Kamila Iwańca:

Jadwiga z Rybnika pyta:

Czy dieta i ruch mają wpływ na odporność u ludzi starszych?

Odpowiada pielęgniarka POZ, Kamila Iwańca:

W zdrowym ciele, zdrowy duch! Zobaczcie zestaw ćwiczeń dla seniorów:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024