Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Służby apelują: Nie ignorujmy czadu. Kolejne osoby straciły przez niego życie

Facebook Twitter

W sobotę 11 grudnia w województwie śląskim doszło do dwóch zdarzeń, w których prawdopodobnie na skutek zatrucia tlenkiem węgla zmarły dwie osoby. Służby apelują o właściwe użytkowanie urządzeń grzejnych.

fot. FB/ OSP Mnich

W sobotę (11.12) o godz.19.07 stanowisko kierowania KM PSP w Siemianowicach Śląskich otrzymało zgłoszenie o zasłabnięciu mężczyzny w łazience w jednym z mieszkań przy ul. Wyzwolenia.
Po przybyciu na miejsce zastępów straży pożarnej, potwierdzono że w łazience znajdował się nieprzytomny mężczyzna. Natychmiast z mieszkania ewakuowano poszkodowanego oraz kobietę i dwoje dzieci, którym udzielano kwalifikowanej pierwszej pomocy do czasu przybycia zespołów ratownictwa medycznego. Niestety pomimo podjętej resuscytacji mężczyzny nie udało się uratować. 3 poszkodowane osoby z objawami zatrucia tlenkiem węgla zostały zabrane do szpitali.

Strażacy wykonali pomiary detektorem wielogazowym w mieszkaniu, w którym doszło do zatrucia, wykazały one stężenie tlenku węgla. Pomiary wykonano także w lokalach, w całym pionie budynku.

Kolejne zdarzenie miało miejsce w Raciborzu. O godz. 19.16 stanowisko kierowania KP PSP w Raciborzu otrzymało zgłoszenie (formatka z WCPR) o znalezieniu nieprzytomnej kobiety w łazience, w mieszkaniu przy ul. Pomnikowej.
W chwili przybycia na miejsce zastępów straży pożarnej w mieszkaniu oprócz poszkodowanej znajdowała się jedna osoba. Strażacy przystąpili do resuscytacji nieprzytomnej kobiety, którą prowadzili do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

Strażacy wykonali pomiary detektorem wielogazowym w mieszkaniu, w którym doszło do zatrucia wykazały one stężenie tlenku węgla. Pomiary wykonano także w lokalach, w całym pionie budynku i sąsiedniej klatce. W akcji ratowniczej brały udział 3 zastępy PSP, zespół ratownictwa medycznego, policja.

Od 1 października 2021r. do 12 grudnia 2021r. Państwowa Straż Pożarna w woj. śląskim odnotowała 452 zdarzenia, w tym 265 pożarów w budynkach mieszkalnych, związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. W 75 przypadkach, w mieszkaniach zadziałał czujnik tlenku węgla. 4 osoby poniosły śmierć, w zdarzeniach poszkodowanych zostało 73 osoby w tym 17 dzieci.

Najwięcej pożarów odnotowano w: pow. żywieckim, bielskim i m. Bielsko-Biała, częstochowskim i m. Częstochowa, wodzisławskim, myszkowskim i cieszyńskim natomiast miejscowych zagrożeń: w Katowicach, Bytomiu oraz pow. bielskim i m. Bielsko-Biała, pow. częstochowskim i m. Częstochowa

Apelujemy o zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas sezonu grzewczego:

  • zadbajmy o to, aby nasza wentylacja prawidłowo funkcjonowała, dbajmy o czystość kratek wentylacyjnych – dzięki temu będziemy mieli cyrkulację powietrza i pod żadnym pozorem nie zaklejajmy wentylacji;
  • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
  • czad to bezwonny gaz, więc zainwestujmy w dobry czujnik, który zaalarmuje nas kiedy tlenek węgla nagromadzi się w naszym mieszkaniu;
  • dbajmy również o właściwą konserwację urządzeń grzewczych, a kiedy coś nas niepokoi natychmiast wzywajmy fachowca, który sprawdzi działanie naszego urządzenia i naprawi usterkę.
  • bądźmy szczególnie ostrożni w przypadku ogrzewania mieszkania piecem kaflowym. Zadbajmy o to, aby przed rozpoczęciem sezonu grzewczego fachowiec sprawdził jego stan techniczny, czystość i szczelność przewodów kominowych.

Zainteresujmy się swoimi dziadkami, rodzicami, starszymi i samotnymi krewnymi, i sąsiadami. Porozmawiajmy z nimi, przestrzeżmy przed niewłaściwym korzystaniem z urządzeń grzewczych. Sprawdźmy czy wszystko w porządku z wentylacją w ich mieszkaniach. Jeśli mamy wątpliwości zainterweniujmy i zorganizujmy pomoc. Dzięki naszemu zainteresowaniu możemy uratować czyjeś zdrowie lub nawet życie.

Przed zbliżającym się okresem świąt zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych najbliższych. Sprawdźmy stan techniczny urządzeń grzewczych w naszym domu, pamiętajmy o czyszczeniu przewodów kominowych i sprawdzeniu instalacji wentylacyjnej. Nie zapominajmy też o zapewnieniu dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń. Zabezpieczmy się, zamontujmy w naszym domu, mieszkaniu czujnik tlenku węgla.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2024