Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Służby wojewody potwierdziły informację o śmierci zakonnicy, zakażonej koronawirusem

Facebook Twitter

Służby wojewody śląskiego potwierdziły oficjalnie, że w szpitalu zmarła jedna z zakażonych koronawirusem sióstr zakonnych ze zgromadzenia Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty, która posługiwała w Katowicach. Trwa badanie, czy w zgromadzeniu panuje indyjska mutacja wirusa.

Fot. AlexDE pixabay.com

Informację o śmierci zakonnicy, jedynej z tego zgromadzenia, która była hospitalizowana, przekazał w piątek (30.04.) portal misyjne.pl. Powołując się na informacje Katolickiej Agencji Informacyjnej, portal podał, że zmarła zakonnica pochodziła z Węgier.

Potwierdzamy, że wczoraj zmarła jedna z sióstr z tego zakonu, która przebywała w szpitalu

– powiedziała w sobotę (01.05.) PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Badania potwierdziły łącznie 17 przypadków zakażenia koronawirusem w katowickim zgromadzeniu i 10 bezdomnych osób, którymi opiekowały się zakonnice. Nadal nie wiadomo, czy są to zakażenia indyjskim wariantem koronawirusa. Badania w tym kierunku prowadzi Państwowy Zakład Higieny.

Zakonnice i ich podopieczni przebywający w domu w Katowicach są pod ścisłym nadzorem służb sanitarnych, została tam skierowana policja, która pilnuje, by nikt niepowołany nie wszedł do środka ani nie wyszedł. Kiedy otrzymamy wyniki badanych próbek, zostaną podjęte dalsze decyzje

– wyjaśniła Kucharzewska.

Jak w piątek przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, kiedy tylko resort dostanie wyniki dotyczące możliwej mutacji indyjskiej, to od razu o tym poinformuje. Pod tym kątem są badane także próbki pobrane od sióstr zakonnych z Warszawy – z tego samego zgromadzenia, co zakonnice z Katowic. Wcześniej jedna z zakonnic prawdopodobnie miała kontakt z zakażoną osobą, która przyjechała z Indii. W obu miejscach w izolacji przebywa po kilkanaście osób.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił wczoraj (30.04.) , że obecnie jeszcze nie ma w kraju potwierdzonego przypadku zakażenia wariantem indyjskim koronawirusa. Jak dodał, od kilku tygodni w kraju działa system, który monitoruje nowe mutacje koronawirusa, które mogą się w Polsce pojawić.

(PAP)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj