Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

SM „Marcel”: Lokatorzy rezygnują z usług sprzątaczek. Część chce sama dbać o czystość

Facebook Twitter

Lokatorzy nie chcą w bloku sprzątaczki, bo jest za droga. Część z nich chce zaoszczędzić 26 złotych i sprzątać sama. Nowe stawki utrzymania czystości na klatkach schodowych i wokół budynków podzieliły lokatorów Spółdzielni Mieszkaniowej Marcel z Radlina.

fot. pixabay.com

Od marca wprowadza ona wyższą opłatę za sprzątanie. Było 15, będzie 26 złotych miesięcznie za każde mieszkanie w bloku.

Byłam dzisiaj z sąsiadką w „mieszkaniówce”, zebrałyśmy podpisy. Praktycznie brakuje 3 podpisów, żeby nie mieć sprzątaczki. Ze względu na to, że podniesiono nam od marca na 26 zł z 15 zł. To jest naprawdę dużo – 11 złotych.

Jak mówi Jarosław Ligas prezes SM Marcel, nowe stawki wynikają z analiz na podstawie ubiegłorocznych wydatków.

Jarosław Ligas: Po pierwsze zrost płacy zasadniczej, która w tym roku została wzięta pod uwagę. Wzrost płacy za umowę-zlecenie, czyli godzinową. Także wzrost środków czystości, energii, wody i wszystkich tych elementów współtowarzyszącym temu sprzątaniu. Chciałbym powiedzieć, że nie tylko klatki schodowe są sprzątane wewnątrz, ale również tereny zewnętrzne. Analizując koszt poniesiony przez lokatora tych 26 zł, to jest złotówka dziennie. Wydaje mi się, że jest to przez mieszkańców do zaakceptowania.

Jeżeli wszyscy lokatorzy w klatce schodowej się zgodzą, mogą zrezygnować z usług sprzątaczki i dbać o czystość sami

– dodaje prezes Ligas.

Jarosław Ligas: Przyjęliśmy też taki model, że mieszkańcy, którzy mieszkają na klatce schodowej i zbiorą 100% podpisów, żeby u nich nie sprzątać, my odstępujemy od naliczania i sprzątania w tej klatce schodowej. Jest to ukłon, do tych osób, które faktycznie są niezadowolone i takie wnioski wpłynęły. 5 – 10 miejsc, klatek na zasobach całej spółdzielni, gdzie nie będziemy sprzątać i pobierać opłaty 26 zł.

Jak przyznaje prezes Jarosław Ligas, jakość pracy sprzątaczek w miarę możliwości jest monitorowana przez administracje poszczególnych osiedli. Na zasobach SM Marcel zatrudnionych jest około 20 sprzątaczek, do posprzątania mają one około pół tysiąca klatek schodowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj