Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śmieci na patelni. Spalanie odpadów ma wpływ na to, co jesz!

Facebook Twitter

Wydaje Ci się, że pozbywasz się śmieci, spalając je w piecu? Nic bardziej mylnego! Ponieważ ulegają zniszczeniu w zbyt niskich temperaturach (200 - 500 st.), w spalinach powstaje wiele groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń. Ostatecznie toksyny wracają do nas w produktach, które spożywamy...

Wygląda smacznie? W rzeczywistości spożywane przez nas jajka, mleko, warzywa czy owoce mogą zawierać groźne dla zdrowia toksyny. Wszystko dlatego, że Polacy nałogowo palą… śmieci! Nie pomagają apele, prośby, kary. Nie skutkują mandaty – w piecach wciąż lądują butelki, foliowe i plastikowe opakowania, zużyta odzież, stare meble, czy puszki… Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że spalanie śmieci prowadzi do powstania trujących substancji:

  • pyłów (suchych)
  • związków organicznych oznaczonych jako węgiel całkowity
  • tlenku węgla (CO)
  • nieorganicznych związków chloru oznaczonych jako HCL
  • nieorganicznych związków fluoru oznaczonych jako HF
  • tlenku azotu jako NOx
  • dwutlenku siarki (SO2)
  • metali ciężkich zaliczanych do klasy I (kadm, rtęć, tytan), II (arsen, kobalt, nikiel, selen), III (ołów, chrom).

W odniesieniu do zanieczyszczeń emitowanych przez domowe kominy szczególne zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi niosą tlenki azotu (głównie NO i NO2), dwutlenek siarki (SO2), tlenek węgla (CO), a także drobny pył zawierający związki metali ciężkich (zwłaszcza toksycznego ołowiu i kadmu). [źródło]

Toksyny uwalniane z dymem do powietrza dostają się do dróg oddechowych, opadają na glebę, zanieczyszczając warzywa w przydomowych ogródkach, dostają się do wód gruntowych. A problem z roku na rok przybiera większe rozmiary. Obecność szkodliwych substancji notuje się także w mleku i jajach! Toksyny bowiem przedostają się nie tylko do układu oddechowego i pokarmowego ludzi, ale i zwierząt. Niestety, nawet kiedy ich ilości są zaledwie śladowe, już mogą doprowadzić do negatywnych zmian w organizmie. Przypisuje się im wywoływanie alergii, chorób układu oddechowego, nowotworów i porażeń.

Najbardziej jednak na działanie szkodliwych substancji narażone są dzieci. Dlatego po raz kolejny w naszym regionie zorganizowano akcję „Kochasz dzieci – nie pal śmieci!”. Tym razem, w piątkowe przedpołudnie (7.12.) uczniowie Szkoły Podstawowej w Rybniku Kłokocinie przemaszerowali ulicami swojej dzielnicy z ekologicznymi hasłami na transparentach:

W Kłokocimiu był Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024