Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śmieci w lasach. Gdzie to zgłosić?

Facebook Twitter

Drzwi ze starego samochodu, opony, całe zgrzewki napojów, worki pełne butelek. Krótko mówiąc: śmieci w lasach. Nie trudno je zauważyć jeżdżąc po regionie na rowerach czy wybierając się na spacer wśród drzew.

Śmieci w lasach to ogromny problem

– mówi Radiu 90 Tomasz Olszewski, który od połowy maja pełni funkcję nadleśniczego w Rybniku. Ogromny problem i ogromne koszty. Koszty sprzątania śmieci porzuconych celowo w lasach, albo zostawionych po leśnych biwakach.

Przykłady z tego weekendu zauważone w lesie na granicy Rybnika i Jejkowic. W jednym miejscu ktoś wyrzucił części samochodowe: opony i kawałki karoserii, w innym punkcie w tym rejonie na poboczu biegnącej przez las drogi leżą całe zgrzewki napojów, pełne paczki czipsów, butelki toniku.

Co zrobić z takim znaleziskiem?

Zgłosić do nadleśnictwa, Straż Leśna wszczyna dochodzenie, zdarza się, że potrafi dotrzeć do właściciela, bo znajduje wśród śmieci jakieś dane, które pomagają w identyfikacji. Jednak w większości przypadków leśnicy sprzątają sami, ale też wystawiają mandaty.

O ile za wjazd przypadkowy do lasu dajemy upomnienia, o tyle za śmiecenie nie ma taryfy ulgowej

– mówi Radiu 90 nadleśniczy Olszewski. Mandat za śmiecenie w lasach może sięgać nawet 500 złotych.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Poniżej publikujemy film, a na nim śmieciarze uchwyceni przez fotopułapkę należącą do nadleśnictwa „Śnieżka”. Sprawcy zostali już ustaleni i trafią przed sąd.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj