Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śmieci wzdłuż Żelaznego Szlaku Rowerowego w Jastrzębiu-Zdroju. Słuchacz alarmuje

Facebook Twitter

Jak nas widzą, tak nas piszą, a wzdłuż jastrzębskiego odcinka Żelaznego Szlaku Rowerowego sporo śmieci. Zwrócił na to uwagę nasz słuchacz, a w mailu od niego czytamy: "Jestem bardzo zaniepokojony otoczeniem trasy na wysokości Cisówki i Ruptawy. Rowy są pełne różnorakiej śmierdzącej cieczy, a skarpy zasypane wszystkim tym, czego gospodarzowi nie wypada mieć na podwórku".

fot. od słuchacza

Ustaliliśmy, że za sprzątanie rowów wzdłuż Żelaznego Szlaku odpowiedzialne jest miasto, wyznaczono specjalną brygadę złożoną z pracowników Służb Komunalnych, która dba o porządek na długości 10 kilometrów – zaznacza rzeczniczka jastrzębskiego magistratu:

Izabela Grela: Proszę wziąć pod uwagę to, że ktoś robiąc porządek u siebie w domu, wyrzuca coś ze swojego domu, my nie jesteśmy w stanie tego na bieżąco usuwać, jest to jednak długi odcinek. Ja mam prośbę do jastrzębian, bo Żelazny Szlak Rowerowy jest produktem turystycznym najwyższej wagi, jest popularny w województwie śląskim. To, jakie wrażenie pozostawi, zależy też od tych mieszkańców, którzy wzdłuż mają swoje posesje, ale też od tych, którym przychodzi do głowy, żeby w jego okolicy składować nieczystości.

Śmieci, a także wielkie gabaryty są na bieżąco odbierane od mieszkańców sprzed ich posesji, wystarczy je w odpowiednim terminie wystawić przed ogrodzenie.

Nie zapominajmy o tym. I dbajmy o przestrzeń publiczną, przestrzeń wspólną

– dodaje Izabela Grela. To apel nie tylko do mieszkańców, ale i rowerzystów, którzy na Żelazny Szlak przyjeżdżają z całego Śląska:

Izabela Grela: W niedzielę Żelazny Szlak Rowerowy, ten odcinek w Jastrzębiu-Zdroju odwiedziło ponad 5 tysięcy rowerzystów, to jest ogromna ilość. Dlatego ilość generowanych śmieci jest duża. Są punkty postojowe, gdzie są kosze na śmieci, apeluję, żeby tam wrzucać. Jest też zasada turysty, która działa w górach, należy zabierać śmieci ze sobą i wrzucać do kosza. (…)

Żelazny Szlak Rowerowy to 55-kilometrowa pętla poprowadzona po pograniczu polsko-czeskim, a dokładnie przez teren 5 gmin: Godów, Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice, a także czeską Karwinę i Piotrowice.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj