Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śmieciowa aplikacja w Raciborzu. Wskaże, kto nie płaci za śmieci

Facebook Twitter

5 tysięcy 120 osób - tylu nie rozlicza się za śmieci w Raciborzu. Tak wynika z różnicy pomiędzy zameldowanymi osobami na terenie miasta a złożonymi w urzędzie deklaracjami. Dlatego od kwietnia ma zacząć działać tu aplikacja, dzięki której magistrat będzie mógł ustalić ile osób faktycznie mieszka w danej nieruchomości.

Oczywiście nie wszyscy zameldowani, mieszkają na terenie Raciborza. Ale tak duża rozbieżność w liczbach, które mówią o ilości mieszkańców a tymi, którzy płacą za śmieci świadczy o tym, że wiele osób nie uaktualnia swoich danych w urzędzie. Dotychczas pracownicy raciborskiego magistratu weryfikujący dane zawarte w deklaracjach opierali się głównie na informacjach o meldunkach i urodzeniach. A to mieszkaniec powinien pamiętać, że jeśli urodziło się dziecko, zmienił on miejsce zamieszkania lub wprowadził się nowy członek rodziny – takie zmiany należy niezwłocznie uwzględnić w tzw. deklaracji śmieciowej. Sam meldunek nie zwalnia z tego obowiązku.

Konsekwencją niezgłoszenia wszystkich osób zamieszkujących na posesji może być konieczność uiszczenia zaległej opłaty śmieciowej nawet do 5 lat wstecz. Aplikacja, która będzie działała w Raciborzu, jest już stosowana w Świdniku. Tam udało się znacząco uszczelnić system odbioru odpadów komunalnych, a liczba osób objętych deklaracjami wzrosła o ok. 1300. Czy dane w deklaracjach są aktualne, każdy może sam sprawdzić już dziś, wystarczy kontakt z urzędem miasta w przypadku zabudowy jednorodzinnej, lub ze spółdzielnią czy wspólnotą mieszkaniową, jeśli mieszkacie w bloku lub kamienicy.

W przypadku zabudowy jednorodzinnej można to zrobić, udając się do referatu ds. Gospodarki Odpadami w siedzibie Urzędu do pok. nr 4. Jeśli natomiast mieszkasz w bloku lub kamienicy – dane te możesz zweryfikować lub zaktualizować u zarządcy, w siedzibie swojej spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. W przypadku zabudowy wielorodzinnej deklaracje obejmujące dane z całego budynku składa bowiem spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota.

W przypadku pytań lub wątpliwości, szczegółowe informacje co do obowiązujących zasad można uzyskać pod nr tel. 32 75 50 757 lub 32 75 50 758.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj