Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śmierć Izabeli z Pszczyny. Raport po kontroli NFZ nie pozostawia złudzeń

Facebook Twitter

Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił raport po kontroli w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie. Przypomnijmy, miała ona związek ze śmiercią 30-letniej Izabeli, kobieta była w 22. tygodniu ciąży.

Fot. pixabay.com

Kontrola NFZ wykazała rażące naruszenia, na szpital została nałożona kara w wysokości 650 tys. zł. 615 tys. zł z tytułu niedochowania należytej staranności- to maksymalna kwota, jaka może być nałożona w takich okolicznościach. 32 tys. zł szpital musi zapłacić z powodu niewłaściwego prowadzenia dokumentacji medycznej.

Okres kontroli dotyczył 21 i 22 września 2021 roku, czyli dni, w których zmarła pacjentka przebywała w pszczyńskiej lecznicy.

Kontrola dotyczyła:

  • realizacji świadczeń medycznych,
  • jakości opieki nad pacjentką, zabezpieczenia odpowiedniej kadry medycznej,
  • prowadzenia dokumentacji medycznej.

NFZ podczas przeprowadzania kontroli zwróciło się również z prośbą o opinię do Konsultanta Krajowego w dziedzinie perinatologii prof. Mirosława Wielgosia. Kontrolerzy mieli wątpliwości dotyczące zachowania właściwych standardów i należytej staranności przez personel medyczny, zwłaszcza co do czasu podjęcia decyzji o rozwiązaniu ciąży.

Według konsultanta Wielgosia decyzja o rozwiązaniu ciąży nastąpiła zbyt późno, personel błędnie zareagował, kiedy u pacjentki pojawiły się kliniczne objawy wskazujące na rozwijający się wstrząs septyczny. Konsultant stwierdził również brak stałego monitorowania stanu pacjentki oraz zlecenia koniecznych dodatkowych badań kontrolnych. Raport NFZ zostanie przekazany do prokuratury.

30-letnia Izabela zmarła we wrześniu w szpitalu w Pszczynie. Była w 22. tygodniu ciąży, kiedy odeszły jej wody płodowe, wcześniej stwierdzono wady rozwojowe płodu. Kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego.

Szpital zawiesił realizację kontraktów dwóch lekarzy pełniących dyżur w dniach, kiedy pacjentka zmarła.

Wypadek w pszczyńskim szpitalu wywołał społeczne protesty. Według protestujących śmierć ciężarnej kobiety miała związek ze zmianami przepisów prawa dotyczących aborcji.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2022