Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego krąży nad regionem

Facebook Twitter

Helikopter lądował między innymi na boisku klubu sportowego w Marklowicach. Uspokajamy jednak, nic złego się nie dzieje. To część ćwiczeń z latania nocnego, które ratownicy przeprowadzają w ramach szkolenia swoich umiejętności.

Ekipy helikoptera trenują lądowania w różnych miejscach naszego regionu, które są do tego przeznaczone. Dodajmy, że każde lądowanie i start śmigłowca zabezpieczają jednostki straży pożarnej.

Jak czytamy na stronie lpr.com.pl rok 2013 był niezwykle pracowity dla załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Śmigłowce były wzywane do 8015 przypadków, a na swoich pokładach przetransportowały 6350 pacjentów. Załogi zrealizowały 6908 lotów do wypadków i nagłych zachorowań oraz 1107 transportów międzyszpitalnych. Wśród najczęstszych powodów wezwań śmigłowców HEMS – śmigłowcowej służby ratownictwa medycznego – wymienić należy: udar mózgowy (666), uraz wielonarządowy (564), ostry zawał serca (389), nagłe zatrzymanie krążenia (204), uraz śródczaszkowy (185). Znaczną część lotów do nagłych zdarzeń stanowią wezwania do osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych czy osób po upadku z wysokości.

Śmigłowce ratunkowe spędziły w powietrzu 5688 godzin realizując loty do wypadków i nagłych zachorowań oraz transporty międzyszpitalne. Na wykonywanie lotów szkolnych i doskonalących poświęcono w ciągu minionych dwunastu miesięcy 670 godzin.

Spośród 17 stałych baz HEMS 9 pełni dyżur w porze nocnej (całą dobę – Warszawa, godz. 7-23 – Gdańsk i Wrocław, godz. 7-20 – Szczecin, Poznań, Olsztyn, Białystok, Lublin, Kraków). W ubiegłym roku załogi te wykonały łącznie 598 lotów po zachodzie słońca.

Liczbowe rekordy w 2013 roku:

  • maksymalna liczba misji wykonanych przez wszystkie załogi Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w ciągu jednego dnia to 46 lotów,
  • maksymalna liczba misji zrealizowanych przez jedną załogę HEMS w ciągu jednego dyżuru to 9 lotów,
  • najwięcej, bo 690 lotów wykonała załoga HEMS Warszawa (615 – Szczecin, 638 – Gdańsk, 515 – Białystok).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024