Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Smog w regionie. Ponad 1000% normy dla pyłu PM 2,5

Facebook Twitter

Zrezygnuj z ćwiczeń na wolnym powietrzu, nie planuj spaceru. W Radiu 90 wracamy do ostrzeżeń przed zanieczyszczonym powietrzem. Od wczoraj (1.12.) region dusi się w smogu.

Dziś (2.12.) rano w Niewiadomu czy w Rydułtowach czujki pokazały ponad 1000 % normy jeśli chodzi o PM 2,5. W całym regionie jest bardzo zła jakość powietrza. Poranek ze smogiem również w Lubomi, Syryni, Mszanie, Godowie. Nieco lepiej jest w Wodzisławiu, Pszowie czy Rogowie, tam wartości wspomnianych pyłów zawieszonych wynoszą ponad 400 i 500 %.

Jak mówiła Radiu 90 alergolog i pediatra Izabela Błach-Legawiec, smog to mieszanka różnych związków chemicznych, między innymi pyłów zawieszonych PM10, PM2,5 i PM1. Te cyfry oznaczają wielkość cząsteczek pyłu. Najbardziej niebezpieczne są te najmniejsze:

Te mniejsze cząsteczki pyłu PM2,5, które są wielkości naszych krwinek czerwonych, przez to, że są tak małe, mogą docierać do dolnych dróg oddechowych, oskrzeli, oskrzelików i pęcherzyków płucnych. Przez te pęcherzyki płucne mogą się dostawać do naczyń krwionośnych, które oplatają pęcherzyki płucne i wraz z krwią dotrzeć do każdego narządu i każdej tkanki naszego organizmu. Przez to mogą wywoływać niekorzystne skutki zdrowotne, nie tylko w układzie oddechowym, ale również w układzie krążenia, w układzie nerwowym, rozrodczym, hormonalnym, odpornościowym. Mogą też przenikać przez łożysko kobiety ciężarnej, stąd one są tak groźne.

To alergolog i pediatra Izabela Błach-Legawiec. Sprawdź całą rozmowę:

Ostrzeżenia są szczególnie ważne dla osób starszych, dzieci oraz kobiet w ciąży.

Tak wygląda poranek ze smogiem w Pszowie:

Tak wygląda poranek ze smogiem w Jastrzębiu:

Tak wygląda poranek ze smogiem w Rybniku- Niewiadomiu:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj