Smogowa studniówka! Ile pieców w naszym województwie jest jeszcze do wymiany?
Od 1 stycznia przyszłego roku nie będzie można zgodnie z przepisami, ogrzewać domów kotłami eksploatowanymi powyżej 10 lat. Wiek kotła liczymy od daty podpisania uchwały czyli od 1 września 2017 roku.

Szacowany czas czytania: 01:27
Ile takich kopciuchów jest jeszcze do wymiany?
Nasz reporter Arkadiusz Żabka pytał o to wicemarszałka Wojciecha Kałużę:
Wojciech Kałuża: Z pewnością nie jest to mała grupa, jakieś dokładne liczby trudno podać. Ja jestem zbudowany tym, że ta uchwała się dzieje, że ta uchwała antysmogowa powoduje, że każdy z nas ma z tyłu głowy, że ten piec należy jednak zmienić, wymienić. To nie jest proces, który utniemy w sylwestra, jest on trwały, ciągły. Zwiększa się świadomość naszych mieszkańców w kwestii ekologii, w kwestii tego czym oddychamy.
Wicemarszałek Kałuża nie chce także karać mieszkańców za łamanie przepisów i brak odpowiedniego pieca. Jak mówi, trzeba przede wszystkim uświadamiać i edukować:
Wojciech Kałuża: Z pewnością nie zaczniemy od stycznia jakiś specjalnych kontroli. Nie jest naszym celem nadrzędnym ściganie mieszkańców. Postawiłbym kwestie związane z uświadamianiem na pierwszym miejscu, wszyscy oddychamy jednym powietrzem. Ten proces powinno się napędzać, a nie rozwiązywać siłowymi sposobami.
Tymczasem na jutro (23.09.) Polski Alarm Smogowy zaplanował happening przed katowickim Spodkiem pod nazwą Smogowa Studniówka w Katowicach. Aktywiści chcą przypomnieć założenia uchwały antysmogowej i przypomnieć o najważniejszych zmianach. Na Spodku ma być wyświetlany komunikat: Wymień stary kocioł – zostało tylko 100 dni.
Czytaj także: