Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Smród na granicy Rydułtów i Czernicy. Reagujemy na sygnały słuchaczy Radia 90

Facebook Twitter

Ogromny fetor nie pozwalał ostatnio normalnie żyć mieszkańcom domów na granicy Rydułtów i Czernicy. Jak pisali do nas: "nie możemy otworzyć okien, wywietrzyć, nie mówiąc o siedzeniu na ogródku, smród jest straszny, boimy się że jak przyjdą upały, to będziemy mieć mnóstwo much. Ktoś podobno wylewa fekalia na swoją działkę".

Fot. pixabay.com

Choć problem w ostatnich dniach ustał, sprawdziliśmy co się stało. Okazało się, że wszystko było zgodne z prawem a chodziło o użyźnianie okolicznych pół osadami komunalnymi z oczyszczalni ścieków. Mówi kierownik referatu ochrony środowiska w urzędzie Gminy w Gaszowiach, Karina Stępień:

Karina Stępień: Firma planująca wywóz odpadów informuje gminę na, której terenie to będzie wykonywane i firma do nas też wystosowała pismo z informacjami, skąd to będą osady. Był tam badania certyfikowanych laboratoriów tych osadów, bo taki jest obowiązek oczyszczalni ścieków. Przed wydaniem firmie, która będzie to stosowała, musi wykonać takie badania. Stosowanie jest dopuszczalne ustawą i u nas też to było w taki sposób stosowane

Czy osadami z oczyszczalni można użyźniać glebę? Jak to możliwe?

Karina Stępień: To są ustabilizowane osady, to oczyszczalnie we właściwy sposób muszą przygotować osady, one nie mogą być w formie płynnej, ponieważ tam są zasady jego stosowania. Ustawa i rozporządzenie opisują to bardzo dokładnie. W tym momencie oczyszczalnia przygotowuje, wysyła do badań próbki tych osadów. To jest nawóz stosowany jak obornik. To nie jest typowy nawóz, ale jest to do użyźniania gleb.

Niestety taka sytuacja może się powtórzyć, choć zapewne już nie w tym miejscu – dodaje Kamila Stępień. Na pewno w ten sposób nawożone są także pola w innych okolicznych gminach. Takie użyźnianie gleby wiąże jednak później z obsianiem pola ściśle określonymi rodzajami roślin – podkreśla:

Karina Stępień: Przez jakiś czas np. nie może być produkowana dla produkcji zwierzęcej, że zwierzęta mogą potem jakieś pasze spożywać z pola, gdzie były stosowane komunalne osady ściekowe. Tam jest stosowana potem kukurydza i wykorzystywana na paliwa alternatywne. Jest to trudny temat, bo zdajemy sobie sprawę z uciążliwości, jakie są, ale przepisy ustawy i rozporządzenia na to pozwalają.

Zatem nikomu nie życzymy sąsiedztwa podobnego pola. Tym razem sytuacja została wyjaśniona, ale jeżeli napotkacie podobny problem piszcie. Nie zawsze wszystko dzieje się zgodnie z prawem. Będziemy interweniowali w waszych sprawach.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024