Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Soboń i Kolorz komentują parafowanie umowy społecznej dla górnictwa

Facebook Twitter

Uważam, że plan, który przyjęliśmy, jest jedyną propozycją wobec górnictwa - mówił tuż po parafowaniu umowy w sprawie transformacji górnictwa Artur Soboń wicepremier aktywów państwowych. Rozmowy pomiędzy związkami zawodowymi a stroną rządową trwały siedem miesięcy. Dziś (28.04.) w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim parafowano umowę społeczną.

Fot. solidarnosckatowice.pl

Artur Soboń: Uważam, że ten plan, który przyjęliśmy i ta mapa drogowa, którą tutaj wspólnie wypracowaliśmy ze wszystkimi przedstawicielami różnych związków zawodowych, jest dzisiaj jedyną propozycją, jaką można odpowiedzialnie skierować jako państwo wobec sektora górnictwa węgla kamiennego. Propozycją dobrą, ale przede wszystkim propozycją uzgodnioną społecznie i dzisiaj mamy wszystko uzgodnione, parafowane. Pracujemy wspólnie, strona społeczna swoje zgody statutowe potwierdza. […] To jest komunikat z dzisiaj.

Dominik Kolorz szef Śląsko Dąbrowskiej Solidarności podkreślał, że teraz najważniejsze podpisanie umowy przez konstytucyjnych ministrów i akceptacja przez Komisję Europejską. Nie wyobrażam sobie, żeby unia powiedziała „nie” wypracowanej umowie – mówił Kolorz:

Dominik Kolorz: Ja powiem szczerze, że ciężko nam sobie wyobrazić jako stronie społecznej, że Unia Europejska będzie sobie jakieś chocki klocki wyprawiać i nie chcę tutaj być żadnym złym prorokiem, ale gdyby tak się wydarzyło, że ze strony unii, a nie daj Boże z udziałem jakichś doradców czy też z udziałem rządu nagle się okaże, że ta w pocie czoła wypracowana umowa społeczna jest przewrócona o 180 stopni, no to wtedy to całe społeczne uzgodnienie straci sens.

Umowa zakłada likwidację kopalń do 2049 roku, pakiet osłon socjalnych dla górników. Zakłada w końcu inwestycje i pomoc dla terenów i gmin pogórniczych. W maju ma dojść do podpisania umowy, potem musi ją zaakceptować Komisja Europejska, by Polska mogła wdrożyć pomoc publiczną dla górnictwa.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024