Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Sobota w ZUS dla płatników. Przyjdź po login i hasło do logowania na PUE

Facebook Twitter

ZUS zapowiada dzień otwarty dla płatników. Dyżur w najbliższą sobotę (28.01.) w godzinach od 9.00 do 13.00 w zakładzie przy Reymonta 2 w Rybniku.

mat.prasowe

Będzie można uzyskać pomoc w zakresie obowiązkowego profilu PUE, pobrać do niego swoje hasło i login, sprawdzić jak działa. A od stycznia tego roku wszyscy płatnicy składek mają obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS, to łatwa droga kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, można nią przekazywać dokumenty rozliczeniowe i zgłoszeniowe oraz wszelkie zusowskie wnioski.

W czasie dnia otwartego można będzie m.in. założyć profil na PUE, uzyskać dane do logowania na PUE przez płatników, którzy mają utworzony profil na PUE z urzędu, albo stracili dane do zalogowania. Osobom tym ZUS wygeneruje nowe hasło tymczasowe, które następnie płatnik zmieni na swoje własne. Do tych wszystkich działań konieczne jest okazanie przez płatnika składek dokumentu tożsamości (dowodu osobistego lub paszportu) oraz posiadanie adresu email i telefonu komórkowego.

Beata Kopczyńska: Przypominam, że od stycznia 2023 r. wszyscy płatnicy składek mają obowiązek posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS. Osoby, które nie założyły do tej pory takiego profilu, ani nie upoważniły do roli płatnika innej osoby, ZUS założy im profile z urzędu. Aby się zalogować do swojego profilu założonego przez ZUS będą musieli odebrać przygotowane dla nich hasło i login

– informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Na dzień otwarty dla płatników składek ZUS zaprasza też osoby, które założyły profil na PUE, ale go nie potwierdziły, czyli go nie „zaufały”. Te osoby także mogą w sobotę przyjść w sobotę do rybnickiego ZUS, by przy pomocy dokumentu tożsamości „zaufać” profil osoby, której dotyczy. Tylko potwierdzony profil na PUE daje możliwość korzystania z jego pełnej funkcjonalności.

Beata Kopczyńska: Posiadanie aktywnego i potwierdzonego profilu na PUE ZUS ma wiele zalet. Przede wszystkim tą drogą można kontaktować się z ZUS-em, przekazywać przez e-płatnika dokumenty rozliczeniowe i zgłoszeniowe oraz wnioski. Przez PUE, możemy także odbierać korespondencję z ZUS, w tym wnioskowane zaświadczenia, np. bardzo popularne zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek

– wylicza zalety rzeczniczka:

Co istotne na profil płatnika trafiają zwolnienia lekarskie i informacje, które z mocy prawa są przekazywane tylko elektronicznie. Bez profilu PUE pracodawca nie będzie miał szybko wiedzy o niezaplanowanych nieobecnościach pracowników, czyli chorobowym, a to może komplikować zarządzanie biznesem, zwłaszcza w niewielkich firmach. Ponadto już dziś istnieją przepisy, które wskazują, że jedynym sposobem przekazywania przez ZUS niektórych informacji do płatników składek jest forma elektroniczna. Dotyczy to np. zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024