Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Solowska w Radiu 90: Zdecydowanie stawiamy na komunikację publiczną [WIDEO]

Facebook Twitter

Do szkoły samochodem czy autobusem? Zdecydowanie stawiamy na komunikację publiczną - mówiła w porannej rozmowie w Radio 90 Katarzyna Zöllner-Solowska naczelnik Wydziału Oświaty w wodzisławskim starostwie.

Niestety rzeczywistość jest taka, że szkolne parkingi są pełne samochodów, którymi na lekcje dojeżdżają uczniowie. Dlatego też wodzisławski powiat w tym tygodniu promował komunikację autobusową w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Grupa ludzi usiadła, pomyślała, że warto wejść w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, wykorzystując beneficjentów tych naszych uczniów, i im spróbować wytłumaczyć, że to jest istotne, by pomyśleli o tym, że po to im organizujemy komunikację powiatową, po to zachęcamy do zdrowego stylu życia i po to lekce o tej tematyce, żeby z tego skorzystali. A że akcja obejmuje także wszystkich mieszkańców powiatu, to spróbowaliśmy to zrobić dosyć intensywnie i zachęcić wszystkich.

Na zachętę rozdano wśród mieszkańców 300 opasek, które uprawniają w tym tygodniu do bezpłatnej jazdy autobusem komunikacji powiatowej. Tymczasem w regionie mamy kilku organizatorów transportu zbiorowego. Póki tak będzie, samochód będzie wygrywał z autobusem czy pociągiem. Wiemy, że to problem rozmawiamy na ten temat – dodaje Katarzyna Zöllner-Solowska:

Czujemy to, próbujemy rozmawiać z Kolejami Ślaskimi, tak żeby KŚ bardziej zaistniała szczególnie na terenie powiatu wodzisławskiego, stąd poniedziałkowe spotkanie z włodarzami, które inaugurowała całą akcję, miało charakter z prezesem KŚ jak widzą koleje modernizację.
Radio90: a może warto zajrzeć do samego Wodzisławia, zajrzeć bliżej, przecież miasto organizuje komunikację swoją.
Pewnie byłoby łatwiej, przyjemniej i mieszkańcy byliby zadowoleni.
Radio90: To zróbcie to.
Staramy się, rozmawiamy. Pan prezydent, jak i pan starosta wiedzą, że jest to problem i chcą rozwiązać go na korzyść mieszkańców.

Dziś w wodzisławskim Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu o godzinie 10. podsumowanie akcji, a w niedzielę (22.09.) Dzień bez samochodu, cała rozmowa poniżej:

Z Katarzyną Zöllner-Solowską rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022