Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

SOWA w Rybniku-Niewiadomiu cieszy się ogromną popularnością, a wkrótce nowe propozycje

Facebook Twitter

SOWA w Rybniku-Niewiadomiu, znajdująca się na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy odwiedzana jest przez wycieczki szkolne, grupy przyjaciół czy całe rodziny. Bawiło już tam 37,5 tysiąca osób.

SOWA w Rybniku-Niewiadomiu

SOWA w Rybniku-Niewiadomiu

37,5 tysiąca osób odwiedziło już Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Rybniku. Popularna SOWA mieści się w Zabytkowej Kopalni Ignacy. Przeniesiono tam najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Pod wrażeniem strefy oraz całego obiektu w Niewiadomiu był dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer, który odwiedził ostatnio to miejsce:

Robert Firmhofer: Jestem pod ogromnym wrażeniem tej placówki, tej instytucji. Jest to przepiękny przykład takiego społecznego wysiłku, który doprowadził do uratowania fantastycznego obiektu poprzemysłowego, który jest tak silnie związany z lokalną tradycją, z historią przez bardzo wiele pokoleń i znaczy bardzo wiele dla ludzi tutaj. SOWA nie znajduje się tutaj przypadkowo, dlatego, że SOWA daje nam szansę zrozumienia poprzez samodzielne doświadczanie czegoś, co spowodowało rewolucję naukową, a rewolucje naukowa stała u podstaw rewolucji przemysłowej, rewolucji technicznej. Zawsze tak się dzieje. Zaczyna się od doświadczeń podstawowych, odkryć w naukach podstawowych. W naszej strefie SOWA właśnie można to zrobić. Każdy z nas może samodzielnie odkryć pewne prawidłowości rządzące światem.

 

Ilość osób jaka do tej pory odwiedziła rybnicką strefę SOWA jest imponująca – dodaje dyrektor Firmhofer:

Robert Firmhofer: Ta liczba zwiedzających, to jest bardzo dobry wynik, bo wiemy, że tych eksponatów nie ma aż tak wiele, więc po prostu oznacza to pełne zainteresowanie i pełne obłożenie. Jeszcze większe wrażenie zrobiło na nas to, że to są tak zróżnicowane grupy odbiorców, że jest dużo osób indywidualnych, że przyjeżdża dużo turystów z Czech czy przyjeżdżają turyści, goście z różnych miejsc, że aktywni są seniorzy i różne inne grupy, które nie są tymi tradycyjnymi grupami zwiedzający tego rodzaju ośrodki, takie jak grupy szkolne i rodziny, bo to są tradycyjne grupy. I też ta prawidłowość, że przychodzi najpierw dziecko w grupie szkolnej, a potem przyprowadza swoich kolegów, koleżanki, rodziców. To jest fantastyczne, także bardzo gratuluję.

Robert Firmhofer, dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik

Na czym jeszcze polega współpraca między Centrum Nauki Kopernik, a Zabytkową Kopalnią Ignacy?

Robert Firmhofer: Miejsce, w którym w tej chwili się znajdujemy, to jest pracownia, gdzie odbywają się aktywności Klubu Młodego Odkrywcy. To też jest ogólnopolska sieć i nasz rybnicki partner jest właśnie jednym z tych miejsc, gdzie tego rodzaju zajęcia się odbywają. Opiekunowie klubów otrzymują wsparcie, dzielą się doświadczeniami ze swoimi koleżankami i kolegami nie tylko z Polski, ale także z wielu krajów zagranicą. I drugie miejsce też tutaj zlokalizowane – to jest partnerstwo z ESA czyli z Europejską Agencją Kosmiczną, która udostępnia swoje zasoby edukacyjne. Kopernik jest partnerem narodowym dla Europejskiej Agencji Kosmicznej i kosmos jest tematem, który niebywale fascynuje wszystkich właściwie i kosmos jest bramą do wyobraźni i serc dzieci, także dorosłych  i otwiera umysły na te tematy.

SOWA to bardzo ważny element Zabytkowej Kopalni Ignacy. Cenimy bardzo naszą współpracę z Centrum Nauki Kopernik i chcemy ją rozwijać – mówi dyrektor obiektu, Marek Gołosz:

Marek Gołosz: Dzięki temu, że SOWA znalazła swoje miejsce w Zabytkowej Kopalni Ignacy pozwoliło nam to dopełnić ofertę o edukację naukową. Tutaj opowiadamy przemysłowe historie, ale też łączymy to z opowiadaniem o zjawiskach i prawidłowości, które rządzą światem fizyki, światem przyrody, na przykładzie Zabytkowej Kopalni Ignacy. Tutaj człowiek mierzył się z przyrodą od ponad 200 lat i dzisiaj, opowiadając historie ludzi, którzy związani są z tym miejscem, chcemy również osadzić ich w szerszym kontekście, kontekście przyrody, która wpływa na nasze życie nieustannie. Mamy poważnego partnera i wsparcie w postaci Centrum Nauki Kopernik i strefy SOWA, które nam to umożliwią.

Marek Gołosz

Do Kopalni Ignacy, w tym do Strefy SOWA, trafia bardzo wiele osób. Co z tymi, których nauka wciągnie bez reszty? Czy placówka myśli o organizacji cyklicznych spotkań lub warsztatów dla rybniczan?

Marek Gołosz: Od grudnia ruszamy z warsztatami familijnym. „Know how” tutaj udzielił Centrum Nauki Kopernik. Robią to moi pracownicy, którzy mogą liczyć nieustannie na wsparcie merytoryczne pracowników „Kopernika”, bo ta współpraca to nie tylko to, że otrzymaliśmy stanowiska badawcze tworzące wystawy, ale ta współpraca przede wszystkim polega na wymianie doświadczeń. Warsztaty familijne na początek z dźwięku – nie chciałbym póki co omawiać szczegóły, bo planujemy pewną niespodziankę i racjonalizację jeżeli chodzi o ofertę „Kopernika”. Wszystko będzie dostępne na naszej stronie niebawem, więc odsyłam do strony internetowej.

To nie koniec zmian i nowości w „Ignacym” związanych ze strefą SOWA – zapowiada dyrektor Gołosz. O innych, placówka będzie informowała na bieżąco.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2024