Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Spacer w Palowicach. Kolejny protest przeciwko CPK

Facebook Twitter

To był kolejny protest przeciwko CPK. Kilkaset osób wzięło udział w proteście w formie spaceru, na który  w niedzielę (19.03) zjechali mieszkańcy Palowic, Szczejkowic, Bełku, Orzesza czy Żor. Wszystko po to, by podkreślić, że linia 170 zniszczy sołectwo oraz zdewastuje przyrodniczo cenne tereny Pojezierza Palowickiego.

Protest przeciwko CPK
mat.prasowe

Protest przeciwko CPK

W proteście udział wzięli między innymi:

  • burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski
  • burmistrz Orzesza Mirosław Blaski
  • pełnomocnik burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny i radny Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik
  • wicestarosta rybnicki Marek Profaska
  • poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Marek Krząkała
  • prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki
  • dyrektor Biura Poselskiego Łukasza Kohuta Posła do Europarlamentu
  • sołtys Bełku Jolanta Szejka
  • sołtys Palowic Dominika Baranowicz
  • sołtys Szczejkowic Henryk Fuchs
  • przewodniczący Rady i Radni Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny
  • rady Sołeckie
  • Społeczny Komitet STOP budowie KDP przez Palowice
Protest przeciwko CPK

mat.prasowe

Przez zurbanizowaną cześć sołectwa Palowice tworzona jest koncepcja przebiegów w dwóch wariantach we wspólnym śladzie różniące się przebiegami poza gminą Czerwionka- Leszczyny. Magistrala kolejowa, 6-8 torowisk, poprowadzona na wysokości 8 metrów nad poziomem ulicy Woszczyckiej częściowo na nasypie w miejscach w który tory wznoszą się na wysokość kilkunastu i więcej metrów nad poziom gruntu na estakadzie.

– tłumaczy Łukasz Blinda ze Społecznego Komitetu STOP budowie KDP przez Palowice. Ewentualna budowa doprowadzi do zniszczenia sołectwa a w perspektywie czasu do jego powolnego wyludnienia. Od czasu ogłoszenia wariantów, wszelkie transakcje gruntów ustały, niektóre budowy zatrzymały. Dalsza cześć trasy wchodzi do okalającego sołectwo Pojezierza Palowickiego będącego unikatowym ekosystemem z siedliskami wielu zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Na wycięcie skazanych zostałoby kilkadziesiąt drzew spełniających wymagania pomnika przyrody, przebiegi przechodzą przez stary krzyż na Wytrzęsowie. przy którym odprawiane są nabożeństwa.

Spółka CPK chwiali się wysoką rentownością planowanej trasy oraz dużym zróżnicowaniem pod względem taboru (kolej dużych prędkości, regionalna, towarowa intermodalna) – planowane jest przejazd 120 par pociągów co daje średni przejazd co 6 minut. Mieszkańcom wmawia się że taka inwestycja nie wpłynie znacząco na poziom ich życia a także na miejscowość.

Protest przeciwko CPK

mat.prasowe

Rozmowy, argumentacja do niczego nie prowadzi. Warianty mają postać identyczną z tą zaprezentowaną na początku tej batalii – zmienia się jedynie infrastruktura – od tragicznej, poprzez niezrozumiałą do zupełnie pozbawioną sensu.

Dlatego, że My mieszkańcy Śląska cierpimy na deficyt miejsc przyrodniczo cennych, powoli staje się to dla nas dobro luksusowe! Coraz częściej obserwujemy wokół nas wyrastającą betonową dżunglę! Tymczasem – gdy mamy według świata nauki niespełna 10 lat by nie doprowadzić do nieodwracalnej destabilizacji systemu klimatycznego – planowane są w Polsce wielomiliardowe inwestycje CPK dotyczące infrastruktury lotniczej, drogowej oraz KOLEJOWEJ dopuszczające możliwość prowadzenia dróg ekspresowych i tras kolejowych przez tereny parków krajobrazowych, bagna, mokradła, stawy, jeziora i inne cenne przyrodniczo obszary.

– piszą organizatorzy protestu.

Protest przeciwko CPK

mat.prasowe

O CPK rozmawialiśmy z porannym gościem Radia 90, w piątek (17.03) był nim Grzegorz Wolnik, radny Sejmiku Województwa Śląskiego, a także przewodniczący doraźnej komisji ds. analizy inwestycji kolejowych realizowanych przez administrację rządową. Zobacz rozmowę w studio Radia 90:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj