Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Spadające gwiazdy na niebie. Jak obserwować perseidy?

Facebook Twitter

Przed nami tygodnie ze spadającymi gwiazdami z nieba. Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Zjawisko to jest do zobaczenia każdego roku w lipcu i sierpniu.

Fot. pixabay.com

Rój meteorów- Perseid widoczny jest każdego roku w dniach od 17 lipca do 24 sierpnia. Jego szczyt widoczny będzie 12 sierpnia, ale charakterystyczne błyski można zauważyć już od połowy lipca.

Czym są Perseidy

Jarosław Juszkiewicz: To są malutkie drobinki kosmicznej materii pozostawione najczęściej przez komety. W przypadku Perseidów to kometa 109P/Swift-Tuttle, która swoim ogonem zahacza o orbitę ziemską i te drobinki pozostawione przez warkocz komety wpadają w ziemską atmosferę, jonizują i spalają się, wpadając w ziemską atmosferę z wielką prędkością, pozostawiając po sobie ślady

– mówi Radiu 90 Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego.

Roje meteorów biorą swoje nazwy od gwiazdo zbiorów z których „wylatują”. Jeżeli chodzi o Perseidy tym miejscem jest gwiazdozbiór Perseusza a konkretnie okolice gwiazdy [eta]Per (Miram). Meteor to świetlny rozbłysk, jasny ślad w atmosferze, rozgrzanej do wysokiej temperatury przez szybko poruszający się kawałek kosmicznego pyłu lud lodu, zwany meteoroidem. Meteoroid wlatujący w atmosferę ziemską, docierając na wysokość około 100 km nad powierzchnię ziemi, ulega całkowitemu spaleniu. Takie obiekty mają wielkość kilku milimetrów lub pojedynczych centymetrów średnicy. Czasem zdarzają się większe obiekty, które wywołują meteory o jasności większej od najjaśniejszych gwiazd na niebie. Rzadko możemy zauważyć jeszcze większe meteoroidy, które spalają się dopiero na wysokości kilku lub kilkunastu kilometrów nad ziemią, są to tzw. kule ognia. Kawałki skał, które są w stanie spaść na powierzchnię ziemi, nazywamy meteorytami.

Jarosław Juszkiewicz: Bardzo często nazywa się meteory czy meteroidy „spadającymi gwiazdami” i to jest tak, że Perseidy, bo o tym roju mówimy są takim najbardziej znanym rojem. Jest ich o wiele więcej i tytuły czy nazwy pochodzą od miejsc, z którego one pozornie wylatują na niebie. Są Akwarydy- to gwiazdozbiór Wodnika, Leonidy- gwiazdozbiór Lwa, Perseidy to gwiazdozbiór Perseusza

-wyjaśnia Jarosław Juszkiewicz.

Jak przygotować się do obserwacji meteorytów?

Jarosław Juszkiewicz: Po prostu wystarczą nam oczy, które są przyzwyczajone do ciemności. Dobrze jest znaleźć takie miejsce, które nie jest zabrudzone światłem, czyli z dala od świateł miejskich. Trzeba znaleźć na niebie gwiazdozbiór Perseusza i mniej więcej ten rejon nieba wypatrywać. Perseidy najlepiej są widoczne nad ranem, to są okolice północnego-wschodu. Wtedy ten gwiazdozbiór znajduje się stosunkowo wysoko. Proszę mi wierzyć, nie będzie się to państwu nudziło, dlatego, że na niebie dzieje się bardzo wiele rzeczy i jeżeli nasz wzrok się przyzwyczai, to zobaczymy satelity, które z zachodu na wschód najczęściej pędzą. Zobaczymy należące do satelit Starlinki i od czasu do czasu zobaczymy przepiękny ślad pozostawiony przez Perseidy.

  • Podstawowym warunkiem jest dobra pogoda. Niebo powinno być bezchmurne.
  • Dobrze, aby noc była bezksiężycowa.
  • Obserwacje należy prowadzić z dala od wszelkich sztucznych źródeł światła.
  • Przed obserwacjami wskazane jest także ok. 30-minutowe „przyzwyczajenie” oczu do ciemności.

Najważniejszy jest wybór miejsca. Powinniśmy mieć niezakłócony widok na jak największą część nieba, ważne też, żeby było możliwie jak najciemniej, bez większego zanieczyszczenia światłem miast. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i weźmy ze sobą gwizdek lub inne urządzenie odstraszające psy i inne drapieżniki. Zabierzmy ze sobą także preparat na komary i kleszcze.

W sierpniu noce są już chłodniejsze, warto zabrać ze sobą cieplejsze ubranie i koce. Niebo możemy obserwować na leżakach lub karimacie. Zabierzmy także coś do zjedzenia i termos z ciepłym napojem.

Może się przydać

  • Zegarek
  • latarka
  • mapa nieba, do ściągnięcia TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024