Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Specjaliści sprawdzili stan, w jakim jest raciborska mumia

Facebook Twitter

Mumia egipska z raciborskiego muzeum poddana specjalistycznym badaniom. W ostatnim czasie eksponatem zajmowali się naukowcy z Instytutu Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Politechniki Łódzkiej. Co sprawdzali i do jakich wniosków doszli?

www.muzeum.raciborz.pl

Najpierw wykonano badania mikrobiologiczne, które miały dostarczyć informacji nt. mikroorganizmów rozwijających się w pomieszczeniu, gdzie mumia jest eksponowana i na samym obiekcie. Pobrane zostały próbki powietrza z sali ekspozycyjnej i z wnętrza gabloty oraz wymazy z ciała mumii. Naukowcy nie wykryli zanieczyszczenia mikrobiologicznego wewnątrz gabloty oraz w pomieszczeniu ekspozycyjnym. Uzyskane w toku analizy wyniki liczebności grzybów we wszystkich miejscach nie budzą niepokoju, są niskie.

Obecność bakterii stwierdzono jedynie na twarzy. W pozostałych miejscach (na czole, tułowiu oraz tkaninie) bakterii oraz grzybów nie ma. Również zanieczyszczenie sarkofagu zewnętrznego było na niskim poziomie. Świadczy to o prawidłowym przechowywaniu i eksponowaniu mumii w raciborskiej placówce.

Ten wyjątkowy zabytek był badany też w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Tam wykonano kolejne badania – rentgenowskie i tomograficzne. Przeprowadził je światowej sławy radiolog prof. Andrzej Urbanik, który wcześniej zajmował się większością mumii egipskich znajdujących się w polskich muzeach. Wyniki również potwierdzają dobry stan eksponatu.

Muzealnicy z Raciborza zapowiadają na luty konferencję, na którą chcą zaprosić naukowców badających egipską mumię, by podzieli się oni swoimi obserwacjami z zainteresowanymi osobami z naszego regionu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024