Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Specjalistka nie tylko od zimowych pocałunków. Dowiedz się więcej o jemiole

Facebook Twitter

Symbol miłości, życia, płodności, dziś to obowiązkowa świąteczna dekoracja- Jemioła. Dawniej uznawana za świętą roślinę. Jaka jest jej historia? Jak doszło do tego, że jej gałązki stały się bożonarodzeniową ozdobą? Poznaj jemiołę bliżej.

fot.pixabay.com

Charakterystyka

Jemioła to gęsty krzew z rodziny sandałowcowatych. To roślina półpasożytnicza, zagnieżdża się ona w konarach drzew, wrasta pod korę i wysysa wodę i sole mineralne. Ma ona również dobre strony, ponieważ wydaje białe owoce, które są pożywieniem dla wielu ptaków. Dawniej wierzono, że jemioła posiada właściwości lecznicze, stosowano ją jako antidotum na wszelakie choroby. Wykorzystywano ją do leczenia epilepsji, chorób serca, bóli głowy, przeziębienia czy chorób układu pokarmowego. Dzisiejsze badania pokazują, że nieumiejętne stosowanie tej rośliny może poważnie zaszkodzić. Wciąż jednak cieszy się popularnością jako świąteczna ozdoba i symbol szczęścia.

fot.pixabay.com

Wiele znaczeń

Krzew, który jest pełen sprzeczności. Budzi w nas mieszane skojarzenia. Jemioła zawieszona nad drzwiami ma odstraszać złych ludzi i przyciągać tych uczciwych. W czasach przedchrześcijańskich wierzono, że roślina ma magiczne właściwości. Czczono ją, ponieważ pozostawała zielona, gdy wszystko inne obumierało, kwitnie zimą a nie ma korzeni. Przez te wszystkie lata wokół niej zebrało się wiele znaczeń, tradycji oraz symboliki.

Symbol miłości

Znana tradycja mówi, że całowanie pod jemiołą ma przynieść zakochanym długi i trwały związek. Skąd te wierzenia? Roślina która pokonuje czas – tak mówiono o niej dawniej. Kwitnie zimą i zawsze jest zielona. Dlatego pocałunek miał dawać gwarancję, że związek nie zostanie nienadgryziony przez ząb czasu. To także niezniszczalność i wieczność – umocnienie miłości.

fot.pixabay.com

Czy jemioła oznacza płodność?

Dawniej Celtowie stosowali krzew jako talizman. Przyrządzali z niego napoje, które były odtrutką oraz lekiem na bezpłodność. Jemioła była dla nich symbolem wieczności i życia, przepełniona była mocą. Można było zrywać ją wyłącznie sierpem, a krzew nie mógł dotykać ziemi, by nie zbraknąć się grzechem. Te wierzenia dotarły po latach także do Polski. Dziś niektórzy nadal wierzą, że jemioła to gwarancja potencji i zapewnienie powodzenia u płci przeciwnej. Co ciekawe, inne źródła obalają tą teorię. Czytamy bowiem o tym, że odwar z jemioły lub zjedzenie jej owoców może powodować poronienia u ciężarnych kobiet.

fot.pixabay.com

Dostatek i dobroczynne działanie

Wiecznie zielona roślina miała także dobroczynne działanie. Legendy mówią o jej magicznej mocy, która potrafi zapewnić dostatek i dobrobyt. Żeby tak się stało należy zawiesić w domu gałązkę, która powinna być bogato obsypana białymi jagodami, ma to symbolizować bogactwo. Zwyczaj mówi także o tym, by gałązkę zachować w domu do następnego roku. Jeśli jemioła nie zacznie czarnieć i zachowa swój kolor, to oznacza, że kolejny rok będzie obfitował w dostatek.

fot.pixabay.com

Święta

Dziś jemioła stała się nieodłącznym elementem świąt. To jeden z symboli Bożego Narodzenia. Dodaje się ją do stroików, ozdób czy wiesza pod sufitem. Pojawia się w świątecznym okresie w wazonach i na wigilijnym stole. W Polsce rozpowszechnił się także zwyczaj całowania pod jej gałązkami. Dawniej dla chrześcijan jemioła miała wprowadzać porządek sacrum. Z racji tego, że rośnie ona wysoko na drzewach, a jej korzenie nie mają styczności z ziemią, porównywana ona była do drzewa życia. Wierzono także, że roślina ta spadła z nieba.

Czy nasi słuchacze wieszają jemiołę w swoich domach?

Oczywiście że tak

-napisała na naszym Fanpage Monika.

Co roku mamy wiązkę jemioły powieszoną

– dodaje Mariola.

Moja babcia mówiła tak: ,,Bez jemioły to rok goły”, dlatego zawsze na święta mamy ją w domu
– informuje Katarzyna.

Popularność jemioły nie maleje. Jej obecność podczas świąt w domach przypomina domownikom o miłości, świętości i wieczności. A czy ty masz w swoim domu gałązkę jemioły? Daj znać.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj