Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Specjalne pojemniki na elektrośmieci stanęły w Rybniku. To projekt „Elektryczne Śmieci”

Facebook Twitter

Tym samym mieszkańcy miasta zyskali możliwość bezpiecznego, szybkiego i ekologicznego oddania takich odpadów. Miasto dołączyło do ogólnopolskiego projektu "Elektryczne Śmieci" realizowanego przez Fundację Odzyskaj Środowisko.

mat. prasowe UM Rybnik

Mówi rzecznik rybnickiego magistratu:

Agnieszka Skupień: Propozycja wydała nam się bardzo ciekawa, a ze strony miasta właściwie bezobsługowa. Dodatkowo w tych wszystkich statystykach, które dotyczą recyklingu i składowania odpadów podwyższymy te statystyki, co jest istotne w takich rozliczeniach, w których bierze udział miasto. Mamy nadzieję, że taką zwykłą codzienność ułatwi mieszkańcom. Sprzęt nie będzie zalegał, dostanie drugie życie i nie będzie zagrażał środowisku.

W różnych częściach Rybnika stanęło 11 specjalnych pojemników. Co można do nich wrzucać?

Agnieszka Skupień: Możemy wrzucić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny o niewielkich gabarytach, do 50 cm. Mogą to być drukarki, laptopy, tostery, lokówki, suszarki do włosów, telefony, tablety, blendery, karty pamięci, baterie. Ma to być sprzęt, który nie przekracza 50 cm, chodzi o otwór, przez który nie zmieścimy większych gabarytów.

Każdy pojemnik na elektrośmieci jest specjalnie oznaczony, nie można go pomylić z żadnym innymi

– dodaje:

Agnieszka Skupień: Jest bardzo charakterystyczny, przypomina pojemnik na inne odpady, ale jest oznaczony wyjątkowo, ma znaczniki miejskie orz fundacji. Świeci w przestrzeni, bo jest czerwony. Na razie jest 11 takich pojemników, w zależności od tego, jak będą się one wypełniały, będziemy decydować, czy zwiększyć tę ilość.

Projekt „Elektryczne Śmieci” ma na celu nie tylko zbiórkę elektrycznych odpadów, ale także edukację:

Agnieszka Skupień: Uruchomiony projekt dotyczy dzieci i młodzieży z informacjami o tym, jak należy podchodzić do recyklingu elektrycznych śmieci, czym grozi wyrzucanie takich odpadów w nieodpowiednie miejsca. Fundacja uruchamia całą taką platformę edukacyjną, to się dopiero rozkręca. Jest też bardzo ciekawy temat uli i hodowli pszczół. Ule będą powstawały z tego sprzętu, pszczelarzy będzie angażowała fundacja. Rybnik też rozważa wejście w ten projekt.

Jak podkreśla Agnieszka Skupień, miasto nic nie płaci za odbiór elektrycznych odpadów i za ustawienie samych pojemników. Nie ma wyznaczonego terminu, do kiedy mają one stać w Rybniku. Jeżeli się sprawdzą, zostaną zapewne na długo.

Gdzie stoją pojemniki w Rybniku?

  1. Osiedle Południe (Boguszowice Osiedle)
  2. ul. Pukowca
  3. ul. Śląska (Chwałowice)
  4. ul. Paderewskiego (Niedobczyce)
  5. ul. Rejewskiego
  6. ul. Małachowskiego (Boguszowice)
  7. ul. Kuźnicka (Wielopole)
  8. ul. ks. Jośki (Nowiny)
  9. ul. Kilińskiego (Smolna)
  10. ul. Łukowa (Ochojec)
  11. ul. Sygnały (Gotartowice).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj