Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Specjalny wózek dla turystów z niepełnosprawnościami w górach. Będą kolejne projekty goprowców i naukowców

Facebook Twitter

"Musimy się rozwijać"- mówi Marcin Szczurek naczelnik beskidzkiej grupy GOPR, mówiąc o współpracy z naukowcami Politechniki Śląskiej. Właśnie podpisano umowę na wspólne projekty. Już powstaje koncepcja specjalnego wózka dla turystów z niepełnosprawnościami.

gopr
fot. FB/GOPR Beskidy

Politechnika Śląska podpisała umowę z Beskidzką Grupą GOPR oraz Fundacją Wspierania Inicjatyw Społecznych Pogranicze Bez Barier. Współpraca będzie dotyczyć działalności naukowo-badawczej, kształcenia i doskonalenia kadr, a także realizacji wspólnych przedsięwzięć. Jednym z nich jest projekt specjalnego wózka umożliwiającego korzystanie ze szlaków górskich osobom z niepełnosprawnościami.

Temat projektu jest niezwykle interesujący

– podkreślił rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Arkadiusz Mężyk: Projekt obejmujący takie systemowe podejście, bo to jest i oprogramowanie, które umożliwia wyznaczenie tras, ale też specjalne pojazdy, które umożliwią korzystanie ze szlaków osobom, nawet z dużymi niepełnosprawnościami. Ten projekt może objąć wiele wydziałów Politechniki Śląskiej.

Projekt specjalnego wózka umożliwiającego korzystanie ze szlaków górskich osobom z niepełnosprawnościami powstaje na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej PŚ.

Pracujemy nad nim od ponad roku

– mówi dr hab. inż. Piotr Folęga, prof. PŚ, dziekan Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej PŚ, posłuchaj:

Umowa Politechniki Śląskiej z GOPR i Fundacją Pogranicze Bez Barier/mat. prasowe

Przy podpisaniu umowy rektor Politechniki Śląskiej zadeklarował chęć współpracy przy tworzeniu nowoczesnej specjalistycznej centrali, jak ma powstać dla potrzeb GOPRU pod Szyndzielnią w Bielsku- Białej. To ma być Śląskie Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej.

W centrum przewidujemy miejsce dla Politechniki Śląskiej, szczególnie w zakresie wspólnych badań czy szkoleń. Moglibyśmy testować różnego rodzaju pojazdy elektryczne, które wcześniej czy później pojawią się w ratownictwie

– powiedział Bogumił Kanik, prezes zarządu Fundacji Pogranicze Bez Barier.

Każda dziedzina, w której się poruszamy, również ta związana z ratownictwem, ciągle się rozwija, pojawiają się nowe technologie, które wykorzystywane są w ratownictwie jak np. drony. Dlatego chcielibyśmy współdziałać w tym zakresie z naukowcami Politechniki Śląskiej

– powiedział Marcin Szczurek, naczelnik beskidzkiej grupy GOPR, który podkreśla te wynalazki i nowe technologie są bardzo przydatne w ratownictwie, przykładem są drony.

Marcin Szczurek: To już od 5 lat stosujemy i jest to dziedzina, która się szybko rozwija. Chcielibyśmy współpracować z naukowcami, którzy nam pomogą dopasować nasze oczekiwania i wymagania do sprzętu, który jest obecnie na rynku. Drony wykorzystujemy do przeszukiwania terenu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj