Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Spektakl „Piękna i Bestia” w Raciborskim Centrum Kultury

Facebook Twitter

Opowieść o dojrzewaniu i sile miłości, która potrafi zdziałać cuda, o tym, jak ważny jest drugi człowiek i że warto spojrzeć na niego uważniej; odrzucić pozory i stereotypy, zajrzeć w głąb serca; o tym, że zło musi zostać ukarane, a na końcu zawsze zwycięża dobro... To prawdy oczywiste, a nawet banalne, jak w każdej klasycznej baśni, ale przecież warto je przypominać, szczególnie młodym widzom. Tym bardziej, że w gonitwie codziennego życia tak łatwo gubimy ideały.

Spektakl „Piękna i Bestia” w wykonaniu Śląskiego Teatru Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach odbędzie się w Raciborskim Centrum Kultury w sobotę (17.11.). Początek o godzinie 16.00.

reżyseria: Krystyna Jakóbczyk
teksty piosenek: Maciej Wojtyszko
scenografia: Eva Farkasova
muzyka: Piotr Salaber
choreografia: Henryk Konwiński

Czas trwania: 80 min (z przerwą); spektakl dla widzów od lat 8

Aktorzy: Marta Popławska, Katarzyna Prudło, Aleksandra Zawalska, Beata Zawiślak, Marek Dindorf, Piotr Gabriel, Piotr Janiszewski, Mirosław Kotowicz, Jacek Popławski

Autorka sztuki wykorzystała motywy klasycznej włoskiej baśni w interpretacji Italo Calvino, jednego z najznakomitszych pisarzy XX wieku (w przekładzie Jerzego Popiela).

Wracający z podróży kupiec Hieronim trafia w gościnę do dziwnego zamku. Chcąc sprawić przyjemność ukochanej córce, Pięknej, zrywa kwiat z zakazanego Krzewu Pąsowych Róż, narażając się na gniew tajemniczego potwora. Ceną okazuje się życie, ale kupiec może je ocalić pod jednym warunkiem: jeżeli Piękna zgodzi się przybyć do zamku i zamieszkać z Bestią. Miłość córki do ojca jest większa niż strach przed nieznanym, a dobroć i wrażliwość dziewczyny, cierpliwość Bestii w zabiegach o jej względy i samotność obojga bohaterów zbliża ich ku sobie. W końcu nadchodzi moment, że Piękna uświadamia sobie, iż kocha Bestię bez względu na jej odrażającą zewnętrzność…

Liryczna, ale pełna napięć i dramatycznych zdarzeń akcja oraz wyraziste postaci sprawiają, że w spektaklu humor przeplata się z refleksją. Inscenizacja cieszy oko atrakcyjną plastyką znakomitej słowackiej scenografki, której sceniczne obrazy na pewno zapadną w pamięć.

W rolach tytułowych: Katarzyna Prudło i Mirosław Kotowicz.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj